Frekwencja wyborcza na olsztyńskich osiedlach
Najwyższą frekwencję w I turze wyborów prezydenckich zanotowano na olsztyńskich Redykajnach. Do urn poszło tam 76,8% uprawnionych do głosowania. Na drugim biegunie znalazło się Osiedle Wojska Polskiego. Frekwencja wyniosła tam jedynie 54,92%.
Mieszkańcy Redykajn głosowali tylko w jednym lokalu wyborczym. Co prawda, to nie do ich obwodowej komisji wyborczej należał rekord frekwencji, jednak jako osiedle to właśnie Redykajny okazały się najlepsze. W klasyfikacji powszechnych lokali OKW nr 18 musiała ustąpić jedynie obwodowi nr 54, zlokalizowanemu w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Jarockiej. Tam głosy oddało dokładnie 77% uprawnionych.
Drugie miejsce w klasyfikacji osiedli zajęło Kortowo, trzecie Brzeziny. Tam do urn poszło odpowiednio 75,07% oraz 70,56% uprawnionych. Tuż za podium uplasowały się Likusy - 69,67%. W tych trzech osiedlach, podobnie jak na zwycięskich Redykajnach, głosowało się tylko w jednym lokalu. Dwie siedziby obwodowych komisji wyborczych zlokalizowano natomiast na Dajtkach - osiedlu z piątą w kolejności frekwencją, która wyniosła tam 68,45%.
Bardzo wysokie, Ósme miejsce zajęły Jaroty. Tam uprawnionych do głosowania było ponad 20 tysięcy mieszkańców, a zagłosowało 65,03%. Tuż za Jarotami znalazły się dwa inne południowe osiedla - Generałów i Pieczewo, z frekwencją odpowiednio 62,86% i 62,77%.
Najmniej głosujących zanotowano w północnej części miasta. Poza Osiedlem Wojska Polskiego, niską frekwencję stwierdzono też na Zatorzu (56,05%) i Osiedlu Podleśna (58,06%). Słabo było również na Osiedlu Kętrzyńskiego - 56,51%.
Biorąc pod uwagę poszczególne siedziby OKW, wśród lokali powszechnych, poza wspominanymi już na początku dwoma z największą frekwencją, dużo wyborców oddało swój głos w obwodach nr 22 przy ul. Dybowskiego (75,07%) oraz nr 84 przy ul. Kutrzeby (74,2%). Frekwencję powyżej 70% zanotowano także w obwodach nr 21 przy ul. Oczapowskiego (70,56%) oraz nr 8 przy ul. Iwaszkiewicza (70,35%). Z kolei najmniejszy odsetek kart do głosowania wydano w komisjach nr 70 przy ul. Tczewskiej (50,26%) oraz nr 75 przy al. Wojska Polskiego (50,68%).
Powyższe wyniki dotyczą komisji powszechnych. Jest to istotna informacja, bowiem biorąc pod uwagę wszystkie 95 olsztyńskich obwodów, to właśnie w zamkniętych padły rekordy frekwencji. Najwyższą frekwencję - 92,86%, zanotowano w Szpitalu Uniwersyteckim przy al. Warszawskiej. Tam do głosowania nie poszły tylko dwie uprawnione do tego osoby. Z kolei aż pięć najniższych frekwencji należało do innych zamkniętych obwodów. 50% nie przekroczono w obu siedzibach Szpitala Miejskiego, Oddziale Zamkniętym Aresztu przy ul. Opolskiej, Domu Pomocy Społecznej „Laurentius” oraz Szpitalu Psychiatrycznym. W tym ostatnim stwierdzono zdecydowanie najniższy odsetek głosujących - 21,97%.