Prelekcja studenta Patryka Zachłowskiego (fot. Muzeum Sportu)
W Muzeum Sportu w Olsztynie odbyła się wczoraj (17.06) prelekcja studenta Patryka Zachłowskiego, hobbysty i miłośnika historii igrzysk olimpijskich, zarówno tych, które rozpoczęły się w 776 r. p.n.e., jak i igrzysk olimpijskich ery nowożytnej. Tytuł prelekcji to „Symbole Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich”.
W programie znalazły się następujące tematy:
- igrzyska antyczne jako korzenie nowożytnych IO,
- tytułowe symbole IO (flaga olimpijska + symbol olimpijski, hymn MKOl, znicz olimpijski + pochodnie, przysięga olimpijska, karta Olimpijska, medale olimpijskie, maskotki igrzysk)
- ciekawostki „techniczne” powyższych symboli,
- błędy w interpretacji lub w opisie symboli IO,
- różnica między olimpiadą a igrzyskami olimpijskimi oraz igrzyskami olimpiady,
- materiały filmowe z ceremonii otwarcia/zamknięcia IO, (sposób i moment zapalenia Znicza Olimpijskiego, wniesienia flagi i odśpiewanie hymnu itd.
Przed prelekcją uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać głosu założyciela Muzeum Sportu p. Mariana Rapackiego. Pochodził on z 1981 r. i Muzeum otrzymało płytę z archiwalnym nagraniem od red. Mirosława Rogalskiego z Radia Olsztyn.
Spotkanie i prelekcja miała na celu uczczenie 116. rocznicy powstania MKOl., która przypada na dzień 23 czerwca oraz popularyzację idei olimpijskiej wśród młodzieży.