Czy tak za kilka lat będzie wyglądać lotnisko w Gryźlinach? (fot. SP)
W Starostwie Powiatowym w Olsztynie podpisane zostanie jutro (18.06) porozumienie pomiędzy Powiatem Olsztyńskim, Gminą Stawiguda i Politechniką Warszawską o wspólnej budowie elektrowni słonecznej o mocy 1 MegaWata (MW) na terenie lotniska w Gryźlinach. Strony porozumienia zamierzają zbudować pierwszy w Polsce tak duży system fotowoltaiczny, z którego produkowana energia sprzedawana będzie do sieci energetycznej.
- Instalacja pozwoli na uzyskanie rocznie około 900 MWh czystej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia 450-500 gospodarstw domowych - wyjaśnia Maciej Juźwik, pełnomocnik dziekana Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych ds. Alternatywnych Źródeł Energii Politechniki Warszawskiej.
System fotowoltaiczny będzie wykonany w najbardziej popularnej technologii ogniw z krzemu krystalicznego, a łączna zajmowana powierzchnia będzie wynosić ok. 10000 m2 (około 1 hektar). Po dołączeniu systemu fotowoltaicznego do sieci elektrycznej i uzyskaniu koncesji na odsprzedaż energii, właściciel będzie mógł otrzymywać zielone certyfikaty za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę (MWh). Oprócz korzyści finansowych ze sprzedaży energii elektrycznej i uzyskania zielonych certyfikatów, należy wymienić wiele korzyści niematerialnych. System ten będzie pierwszym w Polsce systemem scentralizowanym o tak dużych rozmiarach (dotychczas największa instalacja to 80 kW w Bydgoszczy).
- Dlatego nie do przecenienia jest możliwość promocji powiatu i całego regionu jako przyjaznego dla środowiska i inwestującego w technologie ekologiczne - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. -
Na pewno taka inwestycja przyciągnie uwagę przedsiębiorców oraz znacznie zwiększy świadomość mieszkańców na temat możliwości oszczędzania i pozyskiwania energii z różnych źródeł.
Projekt ma szansę być przykładem, jak władze lokalne wprowadzają nowoczesne technologie, dbając o przyszłość energetyczną i ochronę środowiska.
Koszt inwestycji jest szacowany na około 20 mln zł. Powiat Olsztyński, który jest liderem przedsięwzięcia zajmie się przygotowaniem i złożeniem wniosku o dofinansowanie realizacji inwestycji z funduszy europejskich. Zakładany czas uruchomienia elektrowni słonecznej na lotnisku w Gryźlinach to koniec 2013 roku. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej będą odpowiadali m.in. za: przygotowanie dokumentacji technicznej niezbędnej do uzyskania dofinansowania, w tym w pierwszej kolejności koncepcji, przygotowanie projektu systemu fotowoltaicznego, przygotowania projektu instalacji elektrycznej, nadzór nad prawidłową realizacją technologiczną elektrowni i jej eksploatacją oraz monitoring pracy systemu wykonywany w celach badawczych.