Unieszkodliwianie niewybuchów
Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Olsztynie odzyskała 231,75 ha gruntów rolnych po tym, jak usunięto z nich blisko 1400 sztuk amunicji, w tym pocisków artyleryjskich, granatów moździeżowych, ręcznych, nasadkowych oraz min przeciwpiechotnych. W 1945 roku toczyły się tutaj zacięte boje o Braniewo.
Oczyszczenie gruntów popegeerowskich z pozostałości niewybuchów i niewypałów zlecił Oddział ANR w Olsztynie, który zamierzał sprzedać ziemię rolną w Stępniu gmina Braniewo, Biedkowie gmina Frombork oraz w Głębocku gmina Lelkowo. Łącznie ponad 231 hektarów nadających się do rolniczego wykorzystania bądź na działalność pozarolniczą.
O tym, że w glebie są „pamiątki” z II wojny światowej świadczyły liczne pozostałości budowli powojskowych, okopy, transzeje, ukrycia, leje po wybuchach. Gdzieniegdzie zachowały się resztki fundamentów po zabudowaniach gospodarskich, zniszczonych działaniami wojennymi.
Przetarg nieograniczony na oczyszczenie pól wygrała firma z Wrocławia, która rozpoczęła od zbadania terenu, pomiarów gruntu, wyznaczenia i oznakowania przejść dla ekipy saperskiej, posługującej się specjalistycznym sprzętem. Okazało się, że miejsc naszpikowanych amunicją było bardzo wiele. Ponadto, natrafiano na skorodowane, metalowe przedmioty porzucone przez zbieraczy złomu, czy poszukiwaczy militariów.
Po sporządzeniu map rejonów i oznakowaniu przejść, 13 maja br. grupa saperska rozpoczęła systematyczne przeszukiwanie powierzchni roboczych na głębokości od 5 do 120 cm. Dziennie rozpoznawano od 18 do 20 hektarów, a prace przerywano jedynie podczas złej aury.
Ostatnie środki bojowe i amunicję wydobyto 28 maja. Część niewybuchów zdetonowano na miejscu, inne przewieziono poza teren rolny, gdzie również zostały zniszczone. Teren wokół miejsca eksplozji został dokładnie zabezpieczony ponieważ przy bombach czy minach promień rażenia może sięgać nawet do 2 kilometrów.
Wrocławskiej firmie zajmującej się unieszkodliwianiem niewybuchów pomagali specjaliści z NITROERG SA z Bierunia oraz z WANIKI Siemianowice Śląskie.
Końcowym etapem rozminowywania terenu była kontrola powykonawcza zrealizowana przez grupę doświadczonych specjalistów. Protokół usunięcia przedmiotów wybuchowych z areału 231,75 ha został wraz z Certyfikatem powykonawczym przekazany dyrekcji olsztyńskiego Oddziału Terenowego ANR.
Grunty w gminach Braniewo, Frombork i Lelkowo zostały oszacowane i przygotowane do przetargów. Przyszli nabywcy będą mogli bez przeszkód użytkować je zgodnie z przeznaczeniem. Skarb Państwa wzbogaci się o kilka milionów złotych.