W SPZGiCP klisze odchodzą do lamusa
Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie dołączył do nielicznego grona placówek medycznych posiadających ucyfrowioną pracownię RTG. Korzystanie z tak nowoczesnej aparatury niesie za sobą same korzyści - zarówno dla pacjentów, pracowników szpitala, jak również dla środowiska naturalnego.
- W dobie powszechnej informatyzacji oraz gwałtownego rozwoju medycyny, niezwykle ważne stało się pełne zinformatyzowanie naszego Zespołu w tym ucyfrowienie pracowni RTG - mówi Irena Petryna, dyrektor placówki.
- Teraz zdjęcie RTG widoczne jest w formie obrazu na monitorze już w kilka sekund po jego wykonaniu. Jestem przekonana, że jakość zdjęć, znacząco poprawi trafność stawianych diagnoz w szczególności w odniesieniu do wczesnych stadiów chorób płuc, a to zwiększy szanse pacjentów na wyzdrowienie oraz skróci czas leczenia.Nie bez znaczenia jest również szybkość przepływu informacji medycznych oraz możliwość natychmiastowej konsultacji zdjęcia RTG przez kilku lekarzy w oddalonych od siebie ośrodkach. Ucyfrowienie pracowni RTG wiąże się również z pozytywnym oddziaływaniem na środowisko, poprzez eliminację tzw. chemii rentgenowskiej.
-
Zminimalizowana została również szkodliwość pracy personelu dzięki wyeliminowaniu wywoływaczy i utrwalaczy wykorzystywanych w ciemni - dodaje Petryna.
Realizacja zadania poprzez ucyfrowienie pracowni rentgenowskiej kosztowała prawie 400 tysięcy złotych i była współfinansowana przez Unię Europejską.