Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:55 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
red. | 2010-06-07 20:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert kameralny w Filharmonii

Olsztyn24

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza melomanów na koncert kameralny w wykonaniu Jadwigi Kotnowskiej (flet), Vitolda Reka (kontrabas) i Mariusza Rutkowskiego (fortepian). Koncert odbędzie się w najbliższy piątek (11.06) o godz. 19 w sali koncertowej Filharmonii.

W programie koncertu:

» Francis Poulenc - Sonata na flet i fortepian

» Olivier Messiaen - „Le merle noir” na flet i fortepian
R E K L A M A
» Siergiej Rachmaninow - Wokaliza na flet i fortepian

» Otar Taktakiszwili - Sonata na flet i fortepian

» Vitold Rek - Gabissimo na kontrabas solo

» George Gershwin - „Summertime” na flet i kontrabas (aranżacja: Paul Klimashevsky)

» George Gershwin - „I Got Rhythm” na flet i kontrabas (aranżacja: Paul Klimashevsky)

» Vitold Rek - Zbigi na flet i kontrabas

» Vitold Rek - „Hey You” na flet i kontrabas

Słowo o muzyce wygłosi Janusz Ciepliński.

JADWIGA KOTNOWSKA - wybitna polska flecistka. Jest laureatką najwyższych nagród w siedmiu międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. im. Królowej Zofii w Madrycie, im. Marii Canals w Barcelonie, im. G. B. Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiego w Rzymie; zdobyła ponadto Złoty Medal i Grand Prix na Festiwalu w Bordeaux.

Ukończyła studia pod kierunkiem prof. E. Dastych-Szwarc w Akademii Muzycznej w Warszawie. Doskonaliła swe umiejętności również u takich mistrzów jak A. Nicolet w Szwajcarii oraz J. P. Rampal i A. Marion we Francji.

Jako solistka występowała w takich salach, jak Filharmonia Berlińska, Lincoln Center w Nowym Jorku, Tivoli Hall w Kopenhadze, Grieg Hall w Bergen (podczas Bergen International Festival), Palau de Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, Purcell Room w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, Wielka Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium oraz w festiwalach. m.in. Kuhmo Chamber Music Festival (Finlandia), Bergen Festival-Grieg Hall, Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Festiwal K. Pendereckiego w Krakowie, inaugurowała Festiwal Mozartowski w Warszawie i in.

Ma na swym koncie liczne prawykonania, m.in. Koncertów fletowych M. Góreckiego (z NOSPRem w Sali G. Fitelberga w Katowicach) A. Szczetyńskiego (Filharmonia Narodowa w Warszawie), K. Dębskiego (Zamek Królewski w Warszawie) oraz M. Maleckiego (z orkiestrą AUKSO pod dyr. M. Mosia).

Jako pierwsza polska flecistka zagrała Koncerty fletowe H. M. Góreckiego (z NOSPRem pod dyr. A. Wita), z Orkiestrą FN w Warszawie, z Orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej w Sali Konserwatorium Moskiewskiego pod dyr. A. Wita) oraz koncert K. Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora.

Artystka koncertowała z wieloma czołowymi polskimi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Symfoniczną FN, NOSPR-em, Sinfonią Varsovią pod batutą m.in. A. Wita, J. Krenza, T. Strugały, J. Maksymiuka, M. Nesterowicza oraz z orkiestrami kameralnymi: I. Monighettiego, C. Schimone, M. Mosia, J. Staniendy, A. Duczmal, Concerto Avenna; ściśle współpracowała z Gulbenkian Orchestra w Lizbonie pod dyr. C Schimone i z Royal Philharmonic Orchestra of Flanders w Antwerpii.

Dokonała licznych nagrań dla radia w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Holandii, USA; nagrała płyty dla wytwórni: Polskie Nagrania, MDG, Quantum, Scotstown Music, Tonpress (płyta z Porami roku Vivaldiego oraz Koncertem Mercadantego była nominowana do Nagrody Fryderyk).

Muzykę kameralną wykonuje wspólnie z gitarzystą Waldemarem Gromolakiem oraz z pianistami: Nigelem Claytonem (Wielka Brytania), Timothy Carey (Wielka Brytania), Maciejem Grzybowskim, z harfistkami: Anna Sikorzak-Olek, Małgorzatą Komorowską oraz czołowymi muzykami jazzowymi jak Andrzej Jagodziński, Sławomir Kulpowicz, Włodek Pawlik, Krzysztof Herdzin i Vitold Rek.

Jadwiga Kotnowska prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kursy mistrzowskie m.in.: w USA, w Finlandii, we Francji oraz w Royal College of Music w Londynie.

VITOLD REK (ur. 1955 w Rzeszowie) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu. W 1975 otrzymał na konkursie Jazz nad Odrą wyróżnienie indywidualne w kategorii solistów.

W 1977 został basistą zespołów Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Ewy Demarczyk, a latach 1978-81 zespołu Sun Ship. Pod koniec lat 70. rozpoczął 15-letnia współpracę z Tomaszem Stańko, z zespołem którego dał się poznać na znanych międzynarodowych festiwalach jazzowych.

Od roku 1984 prowadził własne zespoły, Basspace (gościnnie Małgorzata Ostrowska) i The Spark. W ankiecie „Jazz Forum” zwyciężał w kategorii kontrabas w 1986 i 1988. Po zamieszkaniu w Niemczech kontynuuje swoją działalność jako kontrabasista, kompozytor, producent. Współpracuje z HR Jazzensemble Radia we Frankfurcie nad Menem i z solistami: Charlie Mariano, Albert i Emil Mangelsdorff, John Tchicai, Christof Lauer. Prowadzi własną grupę East West Wind i gra recitale solowe.

Vitold Rek uczy w Hochschule fur Musik we Frankfurcie nad Menem i w Hochschule fur Musik w Mainz, Niemcy.

W 2008 roku 5-płytowy album Tomasza Stańko „1970-1975-1984-1986-1988” z udziałem Vitolda otrzymał w Polsce tytuł Platynowej Płyty.

Współpracował w Polsce z: Tomaszem Stańko, Ewą Demarczyk, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Sławomirem Kulpowiczem, Stanisławem Sojką, Zbigniewem Namysłowskim. Po wyjeździe do Niemiec współpracował z : Charlie Mariano, John Tchicai, Albert Mangelsdorff, Jasper Van’t Hof, Karl Berger, Shlomo Carlebach, Dom Um Romao, Peter Giger, Christof Lauer, Gerd Dudek, Emil Mangelsdorff, Bob Degen, Heinz Sauer

Koncerty w całej Europie, a także w USA (San Francisco 1993, ISB Convention-Indianapolis 2001), w Afryce (Mozambik 1992) i Meksyku (2002).

MARIUSZ RUTKOWSKI jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie M. Szraiber (fortepian) oraz M. Nosowskiej (kameralistyka). Laureat wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej, m. in. Nagroda Polskiego Radia im. J. Lefelda na Konkursie im. J. I. Paderewskiego (Bydgoszcz 1999, 2006), nagroda dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie im. S. Moniuszki (Warszawa 2001).

Występuje w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą (Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina, Niemcy, Czechy, Włochy, Szwecja, Belgia, Holandia, Szwajcaria). Bierze udział w renomowanych festiwalach muzycznych, m. in. Wratislavia Cantans, Festiwal w Łańcucie, Łańcuch-Festiwal Witolda Lutosławskiego (Warszawa), Festiwal Hoffmanowski (Poznań), Festiwal Beethovenowski (Głogówek) i inne.

Koncertuje z wybitnymi solistami takimi jak Teresa Żylis-Gara, Wanda Polańska, Jadwiga Rappe, Urszula Kryger, Stefania Toczyska, Jadwiga Kotnowska, Barbara Kubiak, Jadwiga Teresa Stępień, Irina Zakyan, Patrycja Piekutowska, Agata Igras-Sawicka, Bogdan Paprocki, Jerzy Artysz, Leonard Andrzej Mróz, Adam Kruszewski, Bartłomiej Nizioł. Jest założycielem Trio im. E. T. A Hoffmana. Występuje z Pegasus Quartet. Współpracuje z reżyserami, aktorami i choreografami przy realizacjach spektakli teatralnych (Krystyna Janda - „Śladami Callas” Anna Seniuk - „Noc z Szekspirem” Barbara Wachowicz - „Wieczór z Mickiewiczem” Henryk Konwiński - „Nokturn i Tarantela” Karłowicz - „Pieśni” Emil Wesołowski - „Wieczór Karłowicza” Barbara Gołaska - „Mity” Beata Wrzosek-Szymanowski - „Fantazja i Narcyz” (z tancerzem Oskarem Świtałą), IV Symfonia; Hanna Chojnacka - „Mickiewicz w pieśni” i „Lorca. Crumb. Inspiracje”.

Z powodzeniem wykonuje muzykę XX i XXI wieku, uczestniczy w prawykonaniach i wykonaniach utworów współczesnych (Maciej Małecki, Mikołaj Górecki, Anna Jastrzębska). Współpracuje z Filharmonią im. R. Traugutta (Letni Festiwal Pieśni Polskiej, Festiwal Pieśni Europejskiej, Wieczory z Poezją). Przez 10 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (współpracował m.in. z wybitną artystką i pedagogiem Haliną Słonicką).

W latach 2007-2009 pełnił funkcję kierownika wokalnego Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Wiele nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji oraz firmy fonograficznej DUX.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.