W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie rozpoczęły się dziś (7.06) czterodniowe Warsztaty muzyczne i teatralne europejskiego dziedzictwa kulturowego. Spotkanie zakończy się w czwartek, biesiadnym spotkaniem z tańcami w podjonkowskich Węgajtach.
Warsztaty poświęcone są muzyce Csango - węgierskiej mniejszości osiadłej w rumuńskiej Mołdawii i Transylwanii, na wschód od Karpat. Tradycja Czangoszów, odciętych terytorialnie od macierzy i otoczonych przez żywioł obcy kulturowo, etnicznie i religijnie, z jednej strony zachowała wiele cech archaicznej kultury węgierskiej, z drugiej zaś wzbogaciła się wchłaniając elementy kultur sąsiednich narodów: bałkańskie, rumuńskie, słowiańskie i tureckie.
To właśnie stamtąd przyjadą do Węgajt dwaj wyjątkowi muzycy, wirtuozi gry na swoich instrumentach: skrzypek Aurel Mandache (ur. 1933) i grający na sopiłce i kawalu Laszlo Istvan Legedi (ur. 1948). Towarzyszyć im będą muzycy ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hol-Ter z Debreczyna, grający na tradycyjnych węgierskich instrumentach (m. in. koboz, flety): Szilard Nagy, Laci Szlama, Elöd i Zoli Kerekes. Z Przeźmierowa k. Poznania zjadą do Węgajt twórcy poznańskiego Domu Tańca, Alicja i Jacek Hałasowie.
Warsztaty skierowane są przede wszystkim do instrumentalistów, zainteresowanych nauką bezpośrednio u przedstawicieli żywej tradycji.
Spotkanie jest również okazją do prezentacji idei Domów Tańca, które począwszy od lat 70-tych świetnie funkcjonują m. in. na Węgrzech, a od kilkunastu lat również w Polsce. Muzycy wykształceni w mieście uczą się u wiejskich mistrzów w ich środowiskach, przejmując całokształt wiedzy, umiejętności i pojęć. W miastach tworzone są centra kultury tradycyjnej, w których organizuje się warsztaty, potańcówki. Domy Tańca dają mieszkańcom miasta możliwość spotkania z tradycyjną muzyką wiejską. Jednocześnie są miejscem, gdzie artyści wiejscy mogą prezentować swoją sztukę.
Biesiada z tańcami rozpocznie się w Węgajtach w czwartek (10.06) o godz. 19:00 w Węgajtach.