W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM odbyło się dziś (6.06) Seminarium „Wspólna Europa - co dalej...?”. Seminarium było ostatnim elementem odbywającego się na Warmii i Mazurach, pierwszego w historii, Festiwalu Partnerstw Polsko-Niemieckich, na który pomysł zrodził się jesienią ubiegłego roku w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.
Ideą Festiwalu Partnerstw Polsko-Niemieckich jest zacieśnianie i utrwalanie więzi polskich gmin i powiatów z terenu Warmii i Mazur z ich partnerami z Niemiec. Dlatego w pierwszej edycji Festiwalu udział wzięli przedstawiciele Powiatu Olsztyńskiego i Powiatu Osnabrück, przedstawiciele Powiatu Lidzbarskiego i niemieckiego Powiatu Emsland, Powiatu Elbląskiego i Powiatu Steinburg w Niemczech, reprezentanci miasta Bartoszyce i ich miasta partnerskiego w Niemczech - Nienburg oraz reprezentanci współpracujących ze sobą gmin Barczewo i Hagen w Niemczech.
W ramach Festiwalu w uczestniczących w nim powiatach, miastach i gminach odbyły się spotkania integracyjne, wykłady, wystawy i koncerty. Dzisiejsze seminarium było okazją do podsumowań i określenia kierunków rozwoju wzajemnych relacji partnerów z Polski i Niemiec.
Podczas seminarium wyróżnienia otrzymali szczególnie aktywni w rozwijaniu partnerskich stosunków Niemcy. Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego Zarząd Województwa przyznał Manfredowi Hugo, staroście Osnabrück, Hermanowi Broringowi, staroście Emsland i Hansowi-Friedrichowi Tiemann, przewodniczącemu Rady Powiatu Steinburg. Ponadto Starosta Powiatu Olsztyńskiego, Mirosław Pampuch, uhonorował statuetką Łyny - Księżniczki Warmińskiej Georga Schirmbecka z Osnabrück i Dietera Eickholta z Hagen.
Seminarium uzupełniały występy akademickiego chóru Bel Canto pod batutą Jana Połowianiuka, a na zakończenie seminarium otwarto wystawę karykatur zatytułowaną „Europa” autorstwa Fritza Wolfa z Osnabrück i Aleksandra Wołosa z Olsztyna.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :