Dziś (3.06) Kościół katolicki obchodzi jedno z ważniejszych świąt - Boże Ciało. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się procesje. Nie inaczej jest w Olsztynie. Główna procesja wyszła z bazyliki św. Jakuba przechodząc na Stare Miasto, potem do nowego ratusza, dalej do siedziby Kurii Metropolitalnej i na ul. Staszica, gdzie ustawione były ołtarze - stacje procesji.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwana Bożym Ciałem, to w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Jest to święto ruchome, które wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się także Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała zaś ma charakter dziękczynny i radosny.
Podłożem święta Bożego Ciała jest niebiblijny, rzymskokatolicki dogmat o transsubstancjacji (od łac. transsubstantiatio = przeistoczenie). Jest to przekonanie, że w trakcie sprawowania Eucharystii przez kapłana katolickiego, następuje rzeczywista przemiana substancji chleba (hostii) w ciało, a wina w krew Jezusa Chrystusa. Termin ten został przyjęty podczas Soboru Laterańskiego IV w 1215 roku.
Inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była Julianna z Cornillon, przeorysza klasztoru augustynianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege. W 1245 roku miała ona otrzymać objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień postanowił takie święto ustanowić.
Początkowo Boże Ciało wywoływało pewne kontrowersje, jednak od razu miało też swoich gorliwych zwolenników. Ponadto w 1263 roku w Bolsenie miał miejsce tzw. cud eucharystyczny, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić.
Uznając te argumenty, papież Urban IV, bullą „Transiturus” w 1264 roku, ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Z powodu śmierci papieża, bulla ta nie została jednak od razu ogłoszona. Ostatecznie święto Bożego Ciała ustanowił papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317).
W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało było świętowane w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Wprowadził je biskup Nankier. Sto lat później uznano na synodzie gnieźnieńskim, że uroczystość ta ma być powszechną i obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.
Obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem ulicami parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Czytane są przy nich fragmenty czterech Ewangelii, związane tematycznie z Eucharystią. Do roku 1955 po święcie obchodzono także oktawę. W Polsce na prośbę Episkopatu Polski zachowano zwyczaj procesji teoforycznej w oktawie (jednak w formularzach mszalnych nie stosuje się oktawy).
Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek, osiem dni po Bożym Ciele.
W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :