Warmia i Mazury są regionem Polski o bogatej kulturze, którą gospodarze wszelkiej rangi starają się promować wśród mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, by uchronić ją przed zapomnieniem. Jednak zachowanie najcenniejszych elementów kulturowych wymaga podjęcia środków wychodzących daleko poza promocję oraz dużych nakładów finansowych. Dlatego też działania na skalę wojewódzką są niewystarczające i czas po temu, aby podjąć wysiłki na większą skalę.
Najskuteczniejszym ze sposobów umożliwiających, zarówno na forum kraju, jak i międzynarodowym, walkę o zachowanie kultury Warmii i Mazur, jest dokonywanie wpisów na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości oraz Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony, wprowadzone dzięki Konwencji UNESCO z 2003 roku o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która weszła w życie w roku 2006, a jej ratyfikacja przez Polskę jest przewidywana na czerwiec bieżącego roku.
Jakie będą skutki i korzyści z jej przyjęcia do krajowego porządku prawnego dla Polski, a przede wszystkim dla Warmii i Mazur, jakie możliwości ochrony niematerialnych „zabytków” kultury, zainteresowani mogli się dowiedzieć na dzisiejszej (2.06) konferencji na temat „Ratyfikacja Konwencji UNESCO z 2003 roku o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego - szansą rozwoju regionalnego”, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim.
Organizatorami konferencji byli: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Stowarzyszenie Twórców Ludowych - Zarząd Główny oraz Fundacja „Dziedzictwo nasze”. Prelekcje na ten temat wygłosili m.in. Hanna Schreiber-Jodełka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Waldemar Majcher ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Z D J Ę C I A