Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:02 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
FWM | 2010-05-27 13:24 | Rozmiar tekstu: A A A
Filharmonia zaprasza

Cztery koncerty w trzy dni

Olsztyn24
Chór Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (fot. FWM) | Więcej zdjęć »

W tym tygodniu Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza aż na cztery koncerty. Już dziś (28.05) wieczorem Chór Filharmonii wystąpi w koncercie inaugurującym IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego w Barczewie. Jutro filharmonicy zapraszają do swojej olsztyńskiej siedziby na Koncert Symfoniczny w 200. rocznicę urodzin Roberta Schumanna. A w niedzielę (30.05) dwa koncerty: rodzinny - z okazji Dnia Dziecka i charytatywny „Podaruj dzieciom wakacje”.

Dzisiejszy koncert Chóru Filharmonii zainauguruje IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego w Barczewie. Melomanów zapraszamy na godz. 19.00 do kościoła św. Anny w Barczewie. Dyrygować będzie Benedykt Błoński. W programie koncertu: F. Nowowiejski - Rota (sł. Maria Konopnicka), Pieśni Morskie na chór mieszany a capella op. 42, Hymn Warmii, F. Chopin - Pięć pieśni op. 74 na Chór mieszany (opr. A. Koszewski),

Na piątkowy (28.05) wieczór filharmonicy przygotowali Koncert Symfoniczny w 200. rocznicę urodzin Roberta Schumana. Początek koncertu o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii. W programie koncertu IV Symfonia d-moll op. 120 Roberta Schumanna. Koncert rozpocznie się uwerturą Ludwiga van Beethovena „Eleonora III” op. 72 b.

Ważnym wydarzeniem koncertu będzie prawykonanie Koncertu fagotowego op. 30 Marka Sewena przez I fagocistę olsztyńskiej orkiestry Romana Kuźniaka. Solista koncertu jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fagotu prof. Kazimierza Siudmaka. Od 1978 r. jest solistą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Już w czasie studiów brał udział w nagraniach do sztuk teatralnych i nagraniach archiwalnych. Współpracował z Teatrem Muzycznym i Teatrem STU w Krakowie, z Filharmonią Mazurską, z Orkiestrą Symfoniczną Warmia, z Wrocławską Agencją Artystyczną „Pro Musica”, z Filharmonią Rzeszowską, z Toruńską Orkiestrą Kameralną na stanowisku I fagocisty. Roman Kuźniak w roku 1980 założył „Trio stroikowe”. W latach 1985-90 był członkiem „Pro Musica”, a od roku 1998 współpracuje z zespołem „Pro Musica Antiqua”.
R E K L A M A
Koncertując w kraju i za granicą wykonał 22 koncerty solowe z towarzyszeniem orkiestry, 34 recitale, 1819 koncertów kameralnych. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, laureatem licznych nagród, odznak i wyróżnień: Zasłużony Działacz Kultury, Nagrody Rektora II stopnia (dwukrotnie), Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Odznaczenia Świętego Jakuba Patrona Olsztyna od Prezydenta Miasta Olsztyn.

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej dyrygować będzie Monika Wolińska. 18 października 2009 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Jednocześnie był to pierwszy w historii koncert, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka. Po występie, który zakończył się ogromnym sukcesem, słynny krytyk amerykański David Dubal powiedział: „Monika posiada to, czego brakuje wielu współczesnym dyrygentom - wielką wrażliwość i wspaniałe wyczucie brzmienia instrumentów”.

Monika Wolińska urodziła się w Chełmie i tam w wieku lat sześciu rozpoczęła swoją edukację artystyczną. Ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. Henryka Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Swoją edukację artystyczną kontynuowała uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez Kurta Masura oraz Pierre Bouleza.

W latach 2003-2009 Monika Wolińska współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie. W sezonie 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Od 2004 w charakterze asystentki współpracuje regularnie z Maestro Jerzym Semkowem. W sezonie 2007/2008 asystowała również prof. Krzysztofowi Pendereckiemu.

Koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Lucerne Music Festival Orchestra, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu, moskiewską Orkiestrą Kameralną „Moscovia”, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz z większością orkiestr polskich filharmonii. Jako dyrygentka brała udział w wielu prestiżowych festiwalach. W 2004 roku debiutowała na Festiwalu Muzycznym w Lucernie. W 2007 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Sankt Petersburgu z Orkiestrą i Chórem Konserwatorium Muzycznego im. Antona Rubinsteina. Również w 2007 roku zadebiutowała na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i od tej pory jest tam zapraszana regularnie.

Monika Wolińska dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W 2007 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

W 2005 roku ukazała się jej książka o wielkim polskim dyrygencie Stanisławie Wisłockim zatytułowana: Stanisław Wisłocki - dyrygent i pedagog.

W niedzielę (30.05) Filharmonia zaprasza natomiast na Koncert Rodzinny, zatytułowany „Majowa muzyka - prezent na Dzień Dziecka”. Wystąpią dwie orkiestry dęte: Szkolna Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Rolniczych im. Biskupa Ignacego Błażeja Krasickiego w Smolajnach oraz najbardziej znana i utytułowana orkiestra dęta, a jest nią Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 39 r. w Iławie. Orkiestrę z Iławy poprowadzi Kapelmistrz Bogdan Olkowski, który opiekuje się orkiestrą od lat 70. Co roku przyjmuje do orkiestry nowych młodych muzyków, gdy inni żegnając się ze szkołą z żalem odchodzą z orkiestry. I tak od 40 lat.

Koncert Rodzinny poprowadzi Jan Połowianiuk.

Ostatni podczas najbliższych dni koncert olsztyńscy filharmonicy dadzą również w niedzielę (30.05) o godz. 17.30 w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie przy ul. Bajkowej 15. Będzie to koncert charytatywny, zatytułowany „Podaruj dzieciom wakacje”.

W Sanktuarium wystąpi Chór Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Benedykta Błońskiego. Chór Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie powstał w październiku 2009 r., z inicjatywy Janusza Przybylskiego, dyrektora artystycznego tej instytucji. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono uznanemu dyrygentowi chóralnemu prof. Benedyktowi Błońskiemu.

Wraz z powołaniem do życia Chóru Filharmonia Warmińsko-Mazurska, dołączyła do polskiej i europejskiej czołówki scen symfonicznych.

Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19.12. 2009 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wykonał wówczas kolędy i pastorałki polskie. Koncert został powtórzony w styczniu w Bazylice Katedralnej św. Jakuba w Olsztynie.

Piątą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II Chór uczcił wykonaniem monumentalnego Requiem d-moll KV 626 - W. A. Mozarta.

Powtórnie Chór wykonał Requiem w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka, w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem.

Chór Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej koncertował w Kaliningradzie (Rosja) oraz w Grodnie (Białoruś).

W związku z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina i setną rocznicą skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota” do słów wiersza Marii Konopnickiej, pieśni mającej charakter drugiego - po Mazurku Dąbrowskiego - hymnu państwowego, Chór przygotował programy koncertowe, na które złożyły się utwory tych dwóch, wybitnych kompozytorów m.in. 5 Pieśni F. Chopina oraz Pieśni morskie op. 42 F. Nowowiejskiego.

W planach Chóru jest także przygotowanie utworów a cappella, obejmujących okres od renesansu do czasów współczesnych, zarówno z muzyką sacrum jak i profanum.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.