Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie, obchodzi jubileusz 65-lecia. Z tej okazji w szkolnej auli odbył się dziś (26.05) uroczysty apel z udziałem wiceprezydenta Olsztyna Jerzego Szmita, przedstawicieli Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, rodziców i przyjaciół szkoły. Dziś otwarto też szkolną Izbę Pamięci i zaprezentowano przygotowaną przez pedagogów publikację „Przeszłość i współczesność 2005-2010”, opisującą najważniejsze szkolne wydarzenia ostatniego pięciolecia.
Ze znajdujących się w szkole dokumentów wynika, że już w maju 1945 roku polecenie utworzenia szkoły od kuratora oświaty otrzymały Zofia Laddy i Maria Zientara-Malewska. To one przyprowadziły do szkoły dzieci z prowadzonej przez siebie ochronki. W czerwcu 1945 roku rozpoczęły się zajęcia szkolne.
- Jesteśmy najstarszą szkołą podstawową w Olsztynie - mówiła dyrektor Iwona Jasińska, witając dziś jubileuszowych gości.
To samo usłyszeliśmy kilka tygodni temu w Szkole Podstawowej nr 1 w Olsztynie, która uroczystości z okazji swojego jubileuszu 65-lecia zaplanowała na na sobotę, 29 maja.
- Według zebranych przez nas dokumentów, nasza szkoła powstała jako pierwsza w powojennym Olsztynie - mówią zgodnie Bogumiła Berlińska i Regina Karpińska, autorki opracowań monograficznych o przeszłości i współczesności Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie. -
Zaskakuje nas wiadomość, że SP nr 1 też uważa się za najstarszą szkołę podstawową w Olsztynie. Według naszych kronik, to w naszej szkole, jako pierwszej w powojennym Olsztynie rozpoczęły się zajęcia.Te wątpliwości postaramy się rozwiać w przyszłości, a dziś wróćmy do jubileuszu i jubilatki.
-
Poprzednio, w tak uroczysty sposób, obchodziliśmy jubileusz 60-lecia szkoły - mówi dyrektor Iwona Jasińska. -
Od tego czasu wiele się zmieniło. Staramy się być szkołą XXI wieku, więc angażujemy się w różne projekty o zasięgu ogólnopolskim, europejskim, a nawet światowym. To przynosi efekty, o czym świadczą sukcesy naszych uczniów w konkursach i programach. Warto chociażby wspomnieć Odyseję Umysłów, warto wspomnieć programy na rzecz społeczności romskiej, które realizujemy od 2004 r., czy ogólnopolskie programy przyznające nam tytuły „Szkoła z Klasą”, „Nauczyciel z klasą”, „Uczeń z klasą”. Sukcesy „Dwójki” zostały opisane w trzeciej już w historii szkoły publikacji z cyklu „Przeszłość i Współczesność Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie”. Ostatnia, której premiera miała miejsce dziś, podczas jubileuszowej uroczystości, koncentruje się na latach 2005-2010.
- To co nas wyróżnia spośród innych olsztyńskich szkół, to rozszerzenie oferty programowej - mówi dyrektor Jasińska. -
W 2005 roku udało się nam utworzyć oddziały sportowe klas o profilu pływanie. Jednym z absolwentów naszej szkoły jest osiągający znaczące sukcesy na międzynarodowych pływalniach Krzysztof Pielowski. W szerszym niż inne szkoły zakresie korzystamy też z funduszy europejskich.Jubileusz był też dobrą okazją do otwarcia szkolnej Izby Pamięci, do której wejście znajduje się tuż obok tablicy upamiętniającej nadanie szkole imienia Jarosława Dąbrowskiego.
- Bardzo zależy nam na tym, żeby ocalić od zapomnienia tę naszą 65-letnią historię - wyjaśnia Iwona Jasińska. -
Wysiłkiem naszych pedagogów stworzyliśmy więc Izbę Pamięci szkoły. Pierwsze dokumenty, jeszcze niemieckie, są z 1935 roku. Mamy stary dziennik niemiecki, są pierwsze kroniki szkoły, pierwsze dzienniki i arkusze ocen, jak również świadectwa naszych uczniów z 1947-1948 roku.W zamyśle organizatorów Izby Pamięci, ma ona być centrum historycznym szkoły, ukazującym dorobek jej uczniów i pedagogów, otwierającym ważną kartę w kultywowaniu tradycji, by ocalić od zapomnienia 65-letni dorobek i przekazać go następnym pokoleniom wychowanków szkoły.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :