Świat XXI wieku jest globalną wioską. Za sprawą internetu można dzisiaj zawędrować w niemal każde miejsce na Ziemi. Niestety, zawartość sieci, nawet najbardziej wymuskana i dopracowana, nie zastąpi doznań empirycznych, które zamienić się mogą w bezcenne wspomnienia.
Dla zwolenników poszerzania horyzontów w zakresie kultur innych narodów oraz „żywego” kontaktu ze światem bez potrzeby ponoszenia kosztów wyjazdu, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizował „Dni Afryki”, które to właśnie dzisiaj (24.05) się rozpoczęły. Co prawda nic nie dorówna wizycie na czarnym lądzie, ale uczestnictwo w odbywających się od 24 do 27 maja „Dniach Afryki” może zaostrzyć apetyt na większe „co nieco” rodem z Afryki.
Daniem głównym jest trwająca właśnie konferencja naukowa na temat „Afryka w stosunkach międzynarodowych. Historia, stan obecny, perspektywy”. Desery zaś to wystawa fotografii Studenckiego Koła Afrykanistycznego oraz rękodzieła afrykańskiego, której gospodarzem jest Centrum Kultury i Sztuki Afrykańskiej „Teranga” z Krakowa. Dzięki uprzejmości jego przedstawicieli, zwiedzający mogli się zapoznać z przedmiotami użytku codziennego, biżuterią, instrumentami oraz przedmiotami związanymi z wierzeniami i religiami, praktykowanymi przez ludy afrykańskie.
W programie „Dni Afryki” oprócz dzisiejszych atrakcji, przewidziano jeszcze pokaz filmów „Afrykamera” o tematyce związanej z czarnym lądem oraz spotkanie z Wojciechem Jagielskim, który opowie o książce „Nocni wędrowcy”.
Z D J Ę C I A