Elbląg
W dniach 21-23 maja, w Elblągu odbyło się VIII Forum Parlamentów Południowego Bałtyku, którego tematem przewodnim było „Środowisko naturalne a rozwój cywilizacyjny nad Południowym Bałtykiem”. Celem Forum jest znalezienie wspólnych cech i priorytetów dla obszaru południowego Bałtyku dla wzmocnienia tego regionu. Należy podkreślić, że Forum wykorzystuje instrumenty europejskiej polityki strukturalnej w sektorach będących w kręgu wspólnego zainteresowania parlamentów Forum.
Forum powstało w 2004 roku z inicjatywy Parlamentów dwóch niemieckich krajów związkowych: Szlezwika - Holsztynu i Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz dwóch Sejmików: województwa zachodniopomorskiego i województwa pomorskiego. Obecnie udział w pracach Forum bierze osiem parlamentów regionalnych. Oprócz wymienionych są to: Rada Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburga, parlament Skanii, Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Obwodowa Duma Kaliningradzka.
VIII Forum Parlamentów Południowego Bałtyku odbyło się na zaproszenie Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, które w tym roku przewodniczyło Forum.
Uczestnicy Forum wzięli także udział w uroczystym pochówku Mikołaja Kopernika we Fromborku. Konsekwencją każdej konferencji Forum jest podpisanie Rezolucji w której zawarte są cele, apele, kierunki działań i wytyczne dla organów wykonawczych parlamentów.
Równolegle do działań związanych z Forum obyły się także warsztaty młodzieżowe: „Nadbałtyckie krajobrazy. W zgodzie z naturą i tradycją”. Celem projektu było uwrażliwianie młodych mieszkańców regionów Południowego Bałtyku na problemy zachowania wspólnego dziedzictwa kulturowego, wskazanie na znaczenie krajobrazu kulturowego w rozwoju gospodarczym i turystycznym regionów. Organizatorem był Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Fundacja „Borussia” z Olsztyna.