Spotkaniem ze sławną uczennicą - Małgorzatą Niemen - Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie rozpoczęła obchody Jubileuszu 50-lecia szkoły. Spotkanie ze znaną polską modelką, malarką, aktorką, wdową po znakomitym muzyku, Czesławie Niemenie, zorganizowano dziś (21.05) w sali sportowej szkoły przy ul. Kętrzyńskiego.
- Do „piętnastki” chodziłam do 7 klasy, 8 skończyłam już w Warszawie - powiedziała Małgorzata Niemen do kilkudziesięciu zgromadzonych w sali osób, wśród których były koleżanki z klasy pani Małgorzaty. -
Niewiele już pamiętam, ale zapamiętałam drewniane, zielone ławki szkolne, z otworem na kałamarz pośrodku. Pamiętam obsadki i stalówki, które maczało się w kałamarzu. Który z dzisiejszych uczniów tej szkoły wie, co to jest kałamarz i stalówka? - pytała retorycznie.
- Szkołę pamiętam siermieżną - to inna z wypowiedzi byłej uczennicy.
- Dzisiaj szkoła jest odnowiona, piękna...Na dzisiejsze spotkanie uczniowie i nauczyciele SP 15 przygotowali też pokaz mody z udziałem uczniów i recital piosenek Czesława Niemena.
Jutro główne jubileuszowe uroczystości. Rozpocznie je poranna (9.00) Gala Jubileuszowa w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. O 11 zaplanowano rozpoczęcie Festynu na boisku przy szkole.
Dla pełnoletnich absolwentów SP 15 dyrekcja przygotowała też bal w Restauracji Wileńskiej.
******
Z Historii SP nr 15Budowę szkoły rozpoczęto w sierpniu 1959 roku, można by rzec „na odludziu”. W sąsiedztwie placu budowy znajdował się tylko hotel robotniczy OPBM przy ul. Dworcowej i nieistniejąca już zabudowa barakowa hotelu OPBM, z dwoma przedszkolami. W najbliższym otoczeniu przyszłej szkoły znajdował się Warsztat Mechaniczny Przemysłu Terenowego przy ul. Kętrzyńskiego i zabudowania gospodarcze dwurodzinnego domu. Dom ten już dziś nie istnieje - w okresie budowy szkoły służył budowlanym.
W pobliżu placu budowy szkoły rozbudowywano intensywnie dzielnicę składowo-handlową pomiędzy ulicami Lubelską i Towarową. Od strony wschodniej rozciągały się miejskie ogrody, a od południa znajdowało się duże zagłębienie terenowe. W miejscu, w którym dziś znajduje się szkoła, było duże wzniesienie. Masy ziemi podczas niwelacji posłużyły do wyrównania terenu oraz do zasypania wspomnianego zagłębienia.
Szkoła była pierwszą w województwie szkołą zbudowaną z prefabrykatów, w technologii dopiero wprowadzanej do budownictwa.
Szkołę otwarto 1 wrześnie 1960 roku, nadając jej numer 15. Do użytku nadawały się jedynie sale lekcyjne i gabinety, natomiast sala gimnastyczna, świetlica, biblioteka szkolna, boisko i otoczenie szkoły musiały poczekać na przygotowanie kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt następnych miesięcy.
Pierwszy w szkole rok szkolny rozpoczęło 913 uczniów w 12 klasach. Po kilku miesiącach szkoła wypuściła pierwszych absolwentów. Było ich 66.
Z D J Ę C I A