Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza do zwiedzania wystawy „Potęga i upadek - Zamki państwa polskiego”. Wystawa została przygotowana z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Wystawa złożona jest z fotografii zamków krzyżackich oraz obrazów - rekonstrukcji, wykonanych w konwencji malarstwa średniowiecznego. Przedstawia przeciwnika Polski i Litwy, pokonanego w bitwie pod Grunwaldem. Ukazuje państwo Zakonu Krzyżackiego poprzez zamki, które były podstawą jego struktury, stały się ośrodkami władzy, administracji, gospodarki, wojskowości i sądownictwa, a największe i najważniejsze z nich - komturskie - także siedzibami konwentów zakonnych.
Przez ponad 150 lat Zakon zbudował imponujące władztwo i wzniósł około 150 bastionów będących fundamentem jego władzy i potęgi. Wystawa prezentuje 55 najważniejszych zamków krzyżackich, biskupich i kapitulnych - w ich dzisiejszym wyglądzie, z całego ówczesnego państwa zakonnego, w tym również z obecnego obwodu kaliningradzkiego i Litwy. Poszczególne zamki prezentowane są jako ogniwa struktury państwowej - oprócz obecnej i dawnej nazwy miejscowości podany jest typ architektoniczny zamku, przynależność administracyjna oraz data i ranga rezydujących tam urzędników.
Bitwa grunwaldzka zapoczątkowała upadek państwa kościelnego, uważanego przez wielu historyków za najnowocześniejsze w ówczesnej Europie. Data 15 lipca 1410 roku to początek końca niemieckich rycerzy-mnichów, którzy po 1410 roku nie wznieśli żadnej nowej budowli. Te z czasów ich świetności, z biegiem lat, znikały z krajobrazu.
Świadomość potęgi Zakonu Krzyżackiego, jego fenomenu, pozwala lepiej poznać kontekst historyczny bitwy i w pełni docenić wielkość zwycięstwa pod Grunwaldem.
Wystawę można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków od godz.9.00 do godz. 17.00