- Lekarstwa na raka nadal nie wynaleziono, wiadomo jednak, że rak wykryty w bardzo wczesnym stadium daje szansę na jego wyleczenie. Nasza świadomość jest dzisiaj zupełnie inna niż przed laty, dlatego warto o tym przypominać szczególnie 290 paniom, które pracują w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie - powiedział Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Wspólnie z lekarzami ze Szpitala MSWiA wojewoda zorganizował dziś (18.05) spotkanie z paniami pracującymi w Urzędzie Wojewódzkim na temat profilaktyki raka szyjki macicy oraz samobadania piersi. Spotkanie ma zachęcić panie do wykonywania badań profilaktycznych, a odbyło się w ramach akcji „Wybierz życie - pierwszy krok”.
Na całym świecie kobiety chorują na raka szyjki macicy. W skali całego świata ten rodzaj raka jest drugim co do częstości występowania u kobiet poniżej 45 roku życia oraz trzecim co do ilości powodowanych zgonów u kobiet. Rak szyjki macicy zabija 5 Polek dziennie. Rozpoznanie tej choroby jest źródłem wyjątkowego lęku i stresu zarówno dla kobiet, jak i ich bliskich. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wczesnego wykrycia wiele odmian raka szyjki macicy wyjątkowo dobrze odpowiada na leczenie.
Badanie cytologiczne przeprowadzane raz w roku, to najlepsza metoda wczesnego wykrywania nieprawidłowych komórek, z których może rozwinąć się rak szyjki macicy. W przypadku wykrycia nieprawidłowych zmian niemal zawsze można je monitorować lub leczyć tak, by zapobiec ich rozwojowi w raka.
Ryzyko dotyczy każdej kobiety. Około 80% kobiet przynajmniej raz w ciągu całego życia ulega zakażeniu wirusem, który może wywołać raka szyjki macicy. Ten rodzaj raka nie jest chorobą dziedziczną; udowodniono, że jego główną przyczyną jest wirus.
Również samobadanie piersi jest podstawowym, niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, czyli wykrywania choroby wtedy, kiedy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia.
Z D J Ę C I A