Historia nauki to przede wszystkim niematerialne dziedzictwo kultury i myśl ludzka. Bardziej widocznymi śladami są różnego typu przyrządy badawcze i wynalazki oraz rzeczy codzienne, towarzyszące naukowcom w ich pracy. Wielu z nich już nie potrafimy obsługiwać.
W Olsztynie, w rozproszonych miejscach, zobaczyć można repliki i oryginały przyrządów obserwacyjnych Mikołaja Kopernika, jak i najnowsze - a już przestarzałe - przyrządy badawcze, narzędzia medyczne, zabytkowe urządzenia techniczne (w muzeum są już telefony komórkowe i komputery!). Niektóre z nich zobaczyć można w szafach, na korytarzach czy okazjonalnie pokazywane na wystawach lub jako dekoracje w witrynach sklepowych czy lokalach gastronomicznych.
A może by tak - nawiązując do inicjatywy „Kulturki” WwW (wystawa w witrynie) - zorganizować akcję „muzeum w witrynie”? Olsztyn - miasto Kopernika i miasto uniwersyteckie zasługuje chyba na taką dekorację, intelektualną w podtekście!
Z całą pewnością przydałoby się w Olsztynie muzeum nauki i techniki. Do realizacji tego pomysłu niestety droga jeszcze daleka. Póki co, Collegium Copernicanum zaplanowało na 2 czerwca spotkanie dyskusyjne ph. „ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturalnego” - szczegóły niebawem.