Z okazji ponownego pochówku Mikołaja Kopernika Powiat Olsztyński oddaje artystyczny hołd genialnemu astronomowi. Profesor Lucjan Marzewski skomponował eklektyczną Rapsodię Kopernikowską, czyli muzyczny fresk o bogatej i wszechstronnej działalności Kopernika na Warmii. Prawykonanie światowe Rapsodii Kopernikowskiej w wykonaniu zespołu kameralnego Pro Musiqua Antiqua pod kierownictwem prof. Leszka Szarzyńskiego odbędzie się w środę, 19 maja, o godz. 18, w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku. Serdecznie zapraszamy na ten niezwykły koncert!
Sposobów na uczczenie pamięci najwybitniejszego mieszkańca Warmii, który 21 maja spocznie ponownie we fromborskiej katedrze, jest wiele. Powiat Olsztyński, który zapoczątkował w ubiegłym roku głośną kampanię Kopernik Warmiakiem, pragnie oddać artystyczny hołd genialnemu naukowcowi. Wszak Kopernik był wielkim artystą w każdej z dziedzin, którą się zajmował.
- Bogate dokonania Mikołaja Kopernika na Warmii zostały ubrane w piękną muzyczną oprawę o 40-letnim życiu i działalności na naszej ziemi - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Pomysł muzycznego uhonorowania Kopernika narodził się we wspólnych rozmowach władz powiatu i prof. Leszka Szarzyńskiego, kierownika zespołu kameralnego „Pro Musiqua Antiqua”.
-
Naszą główną ideą była chęć pokazania Kopernika w bardzo szerokim aspekcie jego działalności, jako astronoma, kanonika-administratora, ekonomisty, zasadźmy wsi, medyka, kartografa i reformatora społecznego - mówi Leszek Szarzyński.
Do projektu udało się zaangażować prof. Lucjana Marzewskiego, wieloletniego dyrektora Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, kompozytora muzyki do ponad 100 sztuk teatralnych, 60 utworów chóralnych oraz muzyki instrumentalnej i rozrywkowej. Lucjan Marzewski skomponował eklektyczną Rapsodię Kopernikowską.
- Rapsodia stanowi fresk muzyczny wszechstronnej działalności Mikołaja Kopernika na Warmii - mówi Lucjan Marzewski. -
Wędrówki astronoma po XVI-wiecznej Warmii opisane w wielu źródłach historycznych stały się inspiracją do skomponowania dużej formy wokalno-instrumentalnej utrzymanej w klimacie muzyki typowo kameralnej przeznaczonej na sześciu wykonawców. Rapsodia składa się z pięciu części symbolizujących postać Mikołaja Kopernika. Są to: Introitus (wstęp), Gradi (postać krocząca przodem, odważna, przełamująca trudności, schematy i stereotypy m.in. w nauce światowej), Gnarus (część symbolizująca potęgę wiedzy, znawstwo, rozgłos i sławę oraz pełną świadomość głoszonych myśli), Gloriosus (człowiek chlubny, pełen chwały) i Finis (zakończenie, wieńczące całą działalność na Warmii genialnego Polaka). W utworze Lucjan Marzewski stosuje różnorodne środki wyrazu. Dokonuje syntezy środków archaizujących, neoklasycznych i współczesnych.
-
Eklektyzm stylistyczny i fakturalny dzieła stawia przed wykonawcami wysokie wymagania artystyczne, nasycone często fragmentami wirtuozowskimi - mówi Lucjan Marzewski. -
Forma cykliczna tej kompozycji nie narzuca całkowitej konieczności wykonania wszystkich bezpośrednio po sobie następujących części. Każda z nich jest osobną narracją muzyczną. W Rapsodii Kopernikowskiej wykorzystano fragmenty wierszy W. Broniewskiego, M. Kopernika i T. Śliwiaka. - Rapsodia będzie motywem wiodącym 10 odcinków Cameraty Warmińskiej, które będą gościć do końca tego roku w miasteczkach warmińskich (m.in. Frombork, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Orneta) - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Środowy koncert to nie jedyne wydarzenie, które powstało przy współpracy Powiatu Olsztyńskiego z okazji największego tegorocznego wydarzenia, jakim jest ponowny pochówek najwybitniejszego mieszkańca Warmii. W czwartek 20 maja olsztyński oddział Gazety Wyborczej wyda specjalną wkładkę do codziennego wydania gazety pod tytułem „Spacerownik Kopernikański”. Starostwo Powiatowe w Olsztynie jest partnerem tego wydania. Wkładka jest praktycznym kompendium wiedzy o Koperniku i jego życiu na Warmii. W Spacerowniku znajdą się m.in. informacje o wielkich odkryciach Kopernika, ciekawostki i mniej znane fakty z jego pobytu, a także historie poszukiwań szczątków astronoma. „Spacerownik Kopernikański” będzie dostępny w całym regionie Warmii i Mazur.