Państwo ma rozgłośnie i telewizje publiczne, biznes ma stacje komercyjne, a organizacje trzeciego sektora mogą sobie pozwolić na własne media - obywatelskie. O ich kondycji i rozwoju będzie mowa podczas II Międzynarodowej Konferencji Mediów Obywatelskich - 26 i 27 maja 2010, w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Zgłoszenia udziału przyjmowane są do 21 maja.
Stworzenie miejsca do dyskusji i debat na temat obywatelskich środków przekazu umożliwił partnerski projekt Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenia European Youth4Media. Niemiecki partner będzie obecny także podczas dwudniowego spotkania, na którym opowie o realizowanych medialnych projektach transgranicznych oraz przedstawi działania sieci europejskich telewizji obywatelskich. By temat przybliżyć polskim realiom, uczestnicy spotkania poznają obecną sytuację prawną mediów obywatelskich w Polsce. Z kolei w ramach dobrych praktyk o swoim doświadczeniu, sukcesach, trudnościach i szansach opowiedzą twórcy mediów obywatelskich naszego województwa oraz z Rosji. Pojawi się także temat współpracy lokalnych telewizji prywatnych z organizacjami pozarządowymi - praktyka z Elbląga.
W związku z wieloletnią współpracą ESWIP z organizacjami pozarządowymi z Obwodu Kaliningradzkiego, zaproszeni zostali także twórcy rosyjskich mediów społecznych. Spotkanie stworzy szansę na wręczenie po raz siódmy nagród w ramach Forum Przyjaznego Sąsiedztwa. Tym razem wyróżnienie otrzymają te organizacje, które skutecznie promowały współpracę transgraniczną za pośrednictwem prowadzonych przez siebie mediów obywatelskich.
W ciągu dwóch dni będzie też okazja do sprawdzenia swoich sił podczas warsztatów prowadzonych przez ekipę Telewizji Obywatelskiej. Efektem kilkugodzinnej pracy będzie krótki materiał filmowy powstały przy zastosowaniu techniki poklatkowej. Udział w warsztatach przewidziany jest dla 15 osób - chętni proszeni są o odznaczenie „okienka” w odpowiednim miejscu formularza zgłoszeniowego.
Zgłoszenia należy przesyłać do Marty Florkowskiej do
21 maja - faksem na numer (89) 523-73-45 lub mailem:
m.florkowska@eswip.pl. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie
www.eswip.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W sytuacji większej ilości zgłoszeń, organizatorzy zastrzegają sobie możliwość doboru uczestników wg kryteriów opisanych powyżej. Konferencja jest bezpłatna (w tym - obiad i nocleg), dojazd na koszt własny uczestników.
Organizatorem konferencji jest Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Projekt „Media obywatelskie narzędziem dialogu społecznego” współfinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych.