„Fletnia Pana w roli głównej” to tytuł kolejnego koncertu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Jak zwykle, koncert rozpocznie się w piątek (14.05), o godz. 19.00, w sali koncertowej Filharmonii.
Na rzadko spotykanych na estradach filharmonii instrumentach, takich jak pokrewne fletowi prostemu - talinka i sopiłka oraz cymbałach koncertowych i fletni Pana zagra wirtuoz tych instrumentów Georgij Agratina z Ukrainy. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii dyrygować będzie Jerzy Salwarowski. Słowo o muzyce wygłosi Janusz B. Lewandowski.
W programie koncertu znajdą się utwory:
» Johannes Brahms - Tańce węgierskie I, VI
» Vittorio Monti - Czardasz (cymbały)
» Wojciech Kilar - Polonez (cymbały)
» Georgij Agratina - Suita rumuńska (talinka, sopiłka, fletnia Pana, cymbały)
» Georgij Swiridow - Romans (fletnia Pana)
» Zoltan Kodály - Suita orkiestrowa z opery „Háry János”
Georgij Agratina to multiinstrumentalista, kompozytor, dyrygent.
Urodził się w Mołdawii, na granicy z Bukowiną. Od 5. roku życia uczył się gry na skrzypcach, cymbałach i fletni Pana u Fiodora Kaptari, który prowadził zespół instrumentów folklorystycznych. Kontynuował naukę w szkole średniej i Konserwatorium w Kijowie. Od 1970 roku jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie.
Koncertował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi oraz jako solista w: Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA (wielokrotne tournee koncertowe), Mongolii, Holandii, Polsce oraz Mołdawii, na Ukrainie i w Rumunii. W swoich koncertach artysta prezentuje narodową muzykę ukraińską, mołdawską, rumuńską oraz muzykę klasyczną i popularną.
Skomponował wiele utworów oraz dokonał licznych opracowań dla orkiestr kameralnych, symfonicznych. Jego kompozycje były wykonywane oraz zarejestrowane przez rozgłośnie radiowe w wielu krajach Europy. Posiada również na swym koncie nagrania płytowe (w Polsce m.in. płyta wydana przez DUX) oraz telewizyjne w krajach, w których występował. W roku 2007 obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej.
Jako solista stale współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Kameralnej i Organowej Radom-Orońsko, organizowanym przez Fundację im. Mikołaja z Radomia. Od lat współpracuje z Robertem Grudniem, z którym nagrał sześć wysoko ocenianych płyt CD. Wirtuozowska gra Georgija Agratiny tworzy niezapomniany klimat i krajobraz dźwięków, oazę spokoju w naszym coraz bardziej „zwariowanym świecie”.
Czerpie inspiracje z najlepszych źródeł światowego dziedzictwa kulturalnego, bogatego folkloru rodzinnej ziemi artysty - Mołdawii. Pozwala wydobyć liryczne piękno nawet z współczesnych przebojów Beatlesów czy Ennio Moricone. Jest kierownikiem artystycznym Kameralnej Orkiestry Festiwalowej Fundacji im. Mikołaja z Radomia.
Ostatnim ogromnym sukcesem artysty w Polsce były koncerty z Sinfonią Varsovią pod dyrekcja Jerzego Maksymiuka i Krzysztofa Pendereckiego, które wzbudziły niekłamany zachwyt publiczności, krytyki i znawców. Artysta koncertował również w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jerzy Salwarowski urodził się w Krakowie i tam ukończył studia w Akademii Muzycznej - kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u Franco Ferrary.
Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich:
I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda Krytyki Muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo).
Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournees koncertowych w Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in.: Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Współpracując z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych.
Dyskografia Jerzego Salwarowskiego zawiera wiele płyt nagranych dla firm zagranicznych: Amreco, Adda, Thorofon - oraz polskich: Tonpress, Selene, Wifon, DUX i Polskie Nagrania. Dla tej ostatniej wytwórni nagrał album płytowy z muzyką G. Gershwina, nagrodzony w 1994 roku „Złotą Płytą”, a w 1999 roku wydany na CD. Dokonał pierwszego kompletnego nagrania poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza, wydanych na CD i nominowanych do nagrody „Fryderyk’99”. Jerzy Salwarowski nagrał również dwa CD z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz pierwszą w historii Filharmonii Szczecińskiej płytę „Słynne Kaprysy”, która otrzymała nominację do nagrody „Fryderyk’98”. Wiosną 2002 roku wraz z synem Hubertem nagrał krążek, na którym znalazły się I Koncert fortepianowy d-moll op.15 Johannesa Brahmsa (z towarzyszeniem NOSPR-u) i III Koncert fortepianowy C-dur op.26 Sergiusza Prokofiewa (z towarzyszeniem Filharmoników Szczecińskich). Ta płyta otrzymała nominację do nagrody „Fryderyk 2002”. Dla firmy fonograficznej DUX nagrał w 2008 roku płytę z Symfonią e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza, dyrygując Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej.
Dyryguje także za granicą: w Hamburgu, Kairze, Osace, Skopje, Porto, Luksemburgu, Lukce, Everett (Washington), La Crosse (Wisconsin), Kijowie, Berlinie, Essen, Bergamo, Mediolanie, Walencji i Kopenhadze. Wiosną 2003 roku poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu.
Od 2000 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Dyrygentury. W 2005 roku, z rąk Prezydenta RP, otrzymał nominację profesorską. W 2008 został mianowany profesorem zwyczajnym.
W latach 2005-2007 był, po raz drugi, Dyrektorem Artystycznym Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, późniejszej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą w październiku 2006 roku odbył tournee w Anglii.
Od września 2005 roku jest Dyrektorem Artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego nagrała CD: Suitę Nowoorleańską z jazzowym zespołem Five O’Clock Orchestra oraz wydawnictwo, w którym Filharmonicy Częstochowscy towarzyszyli pianiście jazzowemu Adamowi Makowiczowi (płyta zawiera utwór zadedykowany Częstochowie).
W sierpniu 2008 roku, zaproszony przez Narodową Orkiestrę z Rio de Janeiro, dyrygował tam koncert z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna.
W 2008 roku uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Z D J Ę C I A