Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych i Schola Teatru Węgajty zapraszają na „Wieczór opowieści”. Udział wezmą m.in. Gitte Kielberg z Teatret Kimbri (Dania), Małgosia Litwinowicz i Jarek Kaczmarek z warszawskiej Studni O. oraz uczestnicy prowadzonych przez nich w Węgajtach warsztatów sztuki opowiadania.
Będzie można wysłuchać opowieści z różnych stron, radosnych i smutnych, o świętych i o grzesznikach, o aniołach i o demonach, o czynach szlachetnych i o postępkach szkaradnych. Przywołane zostaną m. in. historie o św. Franciszku i jego towarzyszach zaczerpnięte z „Kwiatków św. Franciszka z Asyżu”. To głównie im poświęcone są pięciodniowe warsztaty. Gitte Kielberg zaprezentuje też opowieść - monodram, opartą na średniowiecznej duńskiej legendzie „Kruk”.
Małgorzata Litwinowicz i Jarosław Kaczmarek współtworzą Studnię O., pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy, działające od 1997 roku. Źródłem opowieści jest dla nich bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur. Działalność Studni O. nie jest jednak próbą rekonstrukcji dawnych praktyk opowiadania czy wiernym odtwarzaniem tradycyjnych narracji. Sztukę opowiadania traktują jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności. Łączą ją z rozległą działalnością animacyjną i edukacyjną.
Gitte Kielberg jest współzałożycielem, dyrektorem artystycznym i aktorką Teatret Kimbri (Dania). Grupa wywodzi się z nurtu inspirowanego twórczością Jerzego Grotowskiego, przez wiele lat była kierowana przez Ryszarda Cieślaka.
Teatret Kimbri działa w sferze ruchu, sztuki animacji, tańca i sztuki opowieści. Lubi rozwiązania niekonwencjonalne, szuka kontekstów, w których teatr zyskuje nowe funkcje. To wyzwanie rzucone teatrowi tradycyjnemu jest zarazem poszukiwaniem takiej jego formy, która będzie ramą dla międzyludzkiego spotkania.
Wieczór opowieści jest częścią projektu „Laboratorium Tradycji 2010. Warsztaty muzyczne i teatralne europejskiego dziedzictwa kulturowego”. Projekt jest realizowany we współpracy ze specjalnie zaproszonymi partnerami w formie cyklu sesji, które odbywają się w okresie od stycznia do lipca 2010 roku. Ma na celu wykorzystanie wiedzy, doświadczenia i umiejętności artystów, badaczy i działaczy kultury z różnych regionów Europy, poruszających się w obszarze dziedzictwa kulturowego - zwłaszcza tradycji muzycznych, teatralnych i obrzędowych. Głównymi formami działań są warsztaty, a także prezentacje, pokazy filmów, wykłady i seminaria. Więcej informacji o projekcie na stronach www.schola.wegajty.pl i www.ceik.eu.
Piątek, 14 maja, godz. 19.00, Ośrodek Teatralny „Węgajty”. WSTĘP WOLNY.
******
ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
WSPÓŁORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Teatr Węgajty, Stowarzyszenie Studnia O. (Warszawa), Teatret Kimbri (Dania).
SPONSORZY: Fundusz Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2004-2009, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Z D J Ę C I A