Europa kroczy w przyszłość wielkimi krokami. Po drodze integruje wszystko i wszystkich, których się da. O ile osoby dorosłe podchodzą do tych działań różnie, bo nie każdemu musi się podobać bratanie z innymi krajami, to dzieci i młodzież w wieku szkolnym braku entuzjazmu do owych zamierzeń nie przejawia. Jeśli dostaną komputer do ręki, dojście do internetu i kogoś, z kim mogą pogadać, to na bank skorzystają z takiej opcji. Do tego wniosku doszła też Komisja Europejska, która powołała do życia eTwinning.
W większości krajów, także w Polsce, eTwinning formalnie funkcjonuje od 1 września 2004 roku. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie szkół w Europie do tworzenia partnerstw wykorzystujących w swojej współpracy różnego rodzaju media elektroniczne oraz promowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, a także rozwijanie kompetencji technicznych, językowych oraz interkulturowych uczniów i nauczycieli. Osiągnięcie tego celu ma być możliwe dzięki nauczaniu przez współpracę za pomocą projektów tematycznych.
Po pięciu latach korzystania z eTwinningu w Polsce, przyszedł czas na podsumowania. W całym kraju odbywają się konferencje temu poświęcone. Dziś (10.05) taka konferencja, podsumowująca pięciolecie programu na Warmii i Mazurach, odbyła się w Olsztynie, w Gimnazjum nr 11.
- Nasze Gimnazjum do tej pory nie korzystało z możliwości jakie daje eTwinning, ale wyróżniamy się w korzystaniu z innych projektów europejskich, dlatego zostaliśmy zaszczyceni propozycją zorganizowania takiej konferencji - mówi Nelly Elżbieta Antosz, dyrektor Gimnazjum nr 11. -
eTwinning, to bardzo ciekawy program, dający możliwość nawiązania współpracy między szkołami różnych krajów Europy w zasadzie bez pieniędzy. Kontakt nawiązujemy i utrzymujemy przez internet. Uczniowie kontaktują się ze swoimi partnerami za granicą za pośrednictwem wideokonferencji, wymieniają się e-mailami. W ten sposób uczą się języka, komunikacji, korzystania z nowoczesnych technologii i otwierają sobie drogę do udziału w innych programach, np. Comenius. Ten program zakłada osobiste kontakty szkół i uczniów z różnych krajów zjednoczonej Europy. I w tym programie aktywnie uczestniczy nasze Gimnazjum.
W dzisiejszej konferencji, oprócz nauczycieli Warmińsko-Mazurskich szkół uczestniczyli również wojewódzcy koordynatorzy programu eTwinning: Henryk Sienkiewicz z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i Ewa Nosowicz, były pracownik Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
- Polscy nauczyciele zarejestrowali prawie 4 tysiące projektów eTwinning - mówi Ewa Nosowicz.
- Oznacza to, że nasz kraj jest pod tym względem liderem Europy. To dowód, że nasze dzieci „nie takie straszne, jak je malują”. Skoro bowiem korzystają z tych projektów, to znaczy, że chcą się uczyć i poznawać świat, a to rokuje dobrze na polską przyszłość.Jak twierdzą wojewódzcy koordynatorzy programu, poziom projektów realizowanych w ramach eTwinningu jest bardzo wysoki.
- W województwie są nawet szkoły, które zostały wyróżnione Europejską Odznaką Jakości za wybitne projekty e-Twinning - stwierdza Ewa Nosowicz. -
Nasze województwo jest zaprzeczeniem tezy, że szkoły nie korzystają z technologii informatycznych. Problemem są jednak przedszkola. Dzisiejsza konferencja miała również na celu przekonanie nauczycieli placówek przedszkolnych do zaangażowania się w korzystanie z narzędzi informatycznych, szczególnie z możliwości jakie daje platforma eTwinning.
Z D J Ę C I A