Olsztyńskie Stare Miasto to najchętniej odwiedzana przez mieszkańców część miasta. Wiedzą o tym władze miasta, które je wykorzystują na wszelkie możliwe sposoby, aby wypromować stolicę Warmii, jak i różne samozwańcze talenty artystyczne i sportowe, dla których starówkowy deptak jest jednocześnie miejscem ich pracy i reklamy samych siebie. Na ten sposób reklamy postawili także capoeiriści z Domu Kultury przy ul. Profesorskiej i dzisiaj (9.05) zaprezentowali swoje hobby pod Wysoką Bramą. Jednocześnie zachęcali obserwatorów do udziału w treningach.
Capoeira to sztuka walki wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej. Jej formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą tej sztuki walki są elementy tańca, które to wpływają na płynność i nieprzewidywalność ataków.
Capoeirę stworzyli w Brazylii w XVIII i XIX wieku niewolnicy. Przez nią manifestowali swoją odrębność kulturową, gdyż sztuka ta początek miała w rytualnych afrykańskich tańcach plemiennych oraz kulturze południowoamerykańskich Indian. Była również rozrywką pozwalającą zapomnieć o trudach codziennego życia.
Spośród innych sztuk walki Capoeirę wyróżnia dynamizm oraz taneczna płynność. Statycznych pozycji jest w niej stosunkowo mało, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego Capoeira oferuje wiele uników i przejść.
Nieodłącznym elementem Capoeiry jest rytuał roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Capoeiristas (osoby uprawiające Capoeirę) tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra - bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu i prowadzą w nim symulowaną walkę - jogo lub realną, agresywną (jogo duro). Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię - axé.
W Polsce Capoeira pojawiła się po raz pierwszy w 1995 roku dzięki grupie, która zaczęła ją ćwiczyć w Dąbrowie Górniczej pod okiem Adama Faby, który przewodniczy obecnie grupie UNICAR (Uniao Internacional de Capoeira Regional - jedna z grup zrzeszających adeptów Capoeiry) na terenie naszego kraju. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywał w akademii Capoeira Mestre Marreta w Holandii.
Olsztyńska grupa Capoeiry działa od około 4 lat. Obecnie swoją siedzibę ma w Spółdzielczym Domu Kultury „Alternatywa” na Podgrodziu. Tam też oczekuje na chętnych do nauczania się tej sztuki walki.
Z D J Ę C I A
F I L M Y