Warmińsko-mazurscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch mieszkańców naszego województwa. Prawdopodobną ich przyczyną było wyziębienie organizmu. Rozpoczynający się okres chłodów stanowi zagrożenie dla osób bezdomnych, samotnych, bezradnych. W trosce o ich zdrowie i życie, policjanci kontrolują miejsca gromadzenia się takich osób.
Wczoraj około godziny 14.00 olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na łąkach w pobliżu ulicy Kołobrzeskiej znajduje się ciało mężczyzny. We wskazane miejsce wysłano grupę dochodzeniowo-śledczą. Obecny także lekarz medycyny sądowej stwierdził, że prawdopodobną przyczyną śmierci 51-letniego mężczyzny było wyziębienie organizmu. Nie stwierdzono, aby do jego śmierci przyczyniły się inne osoby. Ciało 51-latka zabezpieczono w Prosektorium. Przeprowadzona sekcja zwłok wyjaśni przyczynę śmierci mężczyzny.
Natomiast dzisiaj około godziny 7.00 oficer dyżurny elbląskiej komendy otrzymał zgłoszenie o znalezieniu ciała 49-letniego mężczyzny bez stałego miejsca zameldowania. Ciało zostało znalezione na zapleczu budynku przy ulicy Poprzecznej w Elblągu. Obecny na miejscu lekarz medycyny sądowej stwierdził, że prawdopodobną przyczyną śmierci było wyziębienie organizmu. Prokurator wykluczył działanie osób trzecich. Odstąpiono od sekcji zwłok.
Zbliżająca się zima to ciężki okres dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Często szukają one schronienia w opuszczonych mieszkaniach, budynkach, piwnicach, na ogródkach działkowych, nierzadko pijąc tam alkohol. Miejsca te pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone są katastrofą budowlaną. Przebywanie w takich budynkach grozi śmiercią. Policjanci chcąc ograniczyć ilość tego typu zdarzeń wspólnie z instytucjami i organizacjami działającymi na terenie naszego województwa, podobnie jak w latach ubiegłych podejmują intensywne działania prewencyjne i pomocowe wobec osób najbardziej potrzebujących. Policjanci mundurowi jak i pełniący służbę po cywilnemu kontrolują miejsca, gdzie gromadzą się bezdomni.
Skuteczność naszych działań uzależniona jest od aktywności mieszkańców, dlatego też policjanci apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe, które mogą stać się ofiarą mrozów. Nie przechodźmy obok nich obojętnie. Czasami jeden nasz telefon na numer 997 lub 112 może komuś uratować życie.
Od 15 listopada 2007 roku do 31 marca 2008 roku pod numerem 0-800-165-320 całodobowo funkcjonować będzie bezpłatna infolinia. Pod jej numerem będzie można uzyskać informacje o noclegowniach i innych placówkach z terenu naszego województwa świadczących pomoc osobom bezdomnym.