Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:50 03 grudnia 2024 Imieniny: Franciszka, Ksawery
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
Rat. | 2010-05-07 00:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Chcą zanurkować w Jeziorze Słońca i Jeziorze Księżyca

Olsztyn24
(fot. ilustracja)

W poniedziałek, 10 maja, rusza III już olsztyńska wyprawa projektu Korona Jezior Ziemi - „Podwodni Konkwistadorzy”. Projekt Korona Jezior Ziemi zakłada nurkowanie w najwyżej położonych jeziorach na naszej planecie na każdym z 7 kontynentów. Cykl wypraw „Korony Jezior Ziemi” objęty jest patronatem Prezydenta Olsztyna.

O wyprawie, jej celach i czyhających niebezpieczeństwach, opowiada kierownik wyprawy Kamil Iwankiewicz: „Po ustanowieniu przez naszą ekipę nowego rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim (Ameryka Południowa, Chile/Boliwia, najwyżej położone jezioro na świecie, leżące w kraterze wulkanu Licancabur 5916 m n.p.m.) oraz pionierskim nurkowaniu w najwyżej położonym jeziorze w Europie (Włochy, alpejskie jezioro Matscherjochsee 3185 m n.p.m.), nasza ekipa już 10 maja przenosi się do Meksyku w góry Sierra Nevada, żeby zmierzyć się z najwyżej usytuowanymi jeziorami Ameryki Północnej - Jeziorem Słońca i Jeziorem Księżyca. Te 2 akweny leżą na wysokości 4200 m n.p.m w jednym z najbardziej sejsmicznych miejsc na świecie. Dla Azteków wody tych jezior stanowiły świętość, o czym świadczą liczne artefakty odnalezione w pobliżu jezior i pod powierzchnią wody. Ze względu na dużą wysokość, jak również sejsmiczność terenu ich eksploracja dla archeologów jest mocno utrudniona. Próby nurkowania w jeziorze słońca podjął się już w latach 80 Jaques Cousteau i jak poinformował nas i przestrzegał - Jerzy Suchocki (polski dziennikarz, fotograf i etnolog zamieszkujący na stałe w Meksyku), z nurkowaniem tym miał bardzo duże problemy. Oba jeziora owiane są nadal wieloma tajemnicami. Mamy nadzieję, że nasza ekspedycja pozwoli ujawnić niektóre z nich...

Wyprawa to również kontynuacja eksperymentów medycznych, które uczestnicy wyprawy wykonują we współpracy z wydziałem medycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pionierskie badania z zakresu fizjologii nurkowej mają na celu lepsze poznanie organizmu ludzkiego przebywającego w ekstremalnych warunkach.”


W skład olsztyńskiej ekspedycji wchodzą:
R E K L A M A
» Kamil Iwankiewicz - adiunkt Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii, alpinista, instruktor nurkowania, rekordzista świata w nurkowaniu wysokogórskim - kierownik wyprawy.

» Krzysztof Iwankiewicz - doktorant na Wydziale Techniki Morskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, instruktor nurkowania, specjalista sprzętowiec.

» Łukasz Gaweł - zawodowy przewodnik nurkowy, uczestnik i organizator wielu ekspedycji nurkowych, zabezpieczenie logistyczne wyprawy.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.