Dziś (6.05), późnym wieczorem, Sejm RP zdecydowaną większością głosów przegłosował projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dotyczący zakazu używania opon z umieszczonymi w nich trwale elementami przeciwślizgowymi. Najistotniejszy jest jednak wyjątek, zgodnie z którym zakaz ten nie będzie dotyczył pojazdów biorących udział w rajdach i wyścigach. Dzięki temu zimowe rajdy samochodowe w Polsce w ogóle będą się mogły odbywać.
Poseł Beata Bublewicz, prywatnie córka wybitnego polskiego rajdowcy - Mariana Bublewicza, zapewnia, że dzięki tym zmianom zimowe rajdy i wyścigi znów wrócą na polskie drogi. Zmiana ustawy umożliwiła organizowanie imprez sportowych w okresie zimowych na nawierzchni pokrytej śniegiem, na drogach stanowiących odcinki specjalne, jak również na drogach dojazdowych.
Przegłosowane zmiany umożliwiły poruszanie się po drogach publicznych pojazdów wyposażonych w opony z umieszczonymi w nich trwale elementami przeciwślizgowymi, tzw. opony kolcowane, jednak wyłącznie podczas zimowych rajdów i wyścigów. Stanowi to zatem wyjątek od zasady zabraniającej używania opon kolcowanych. Ponadto organizator imprezy będzie zobowiązany do uzyskania zgody zarządcy drogi na udział w imprezie pojazdów z takimi oponami.
Obowiązujące do tej pory w Polsce przepisy zabraniały używania opon z umieszczonymi w nich trwale elementami przeciwślizgowymi, tym samym korzystanie z pojazdów sportowych wyposażonych w opony kolcowane było prawnie zabronione.
Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych z lipca 2009 „opony kolcowane są specjalnym typem opon zimowych wyposażonych w kolce poprawiające przyczepność pojazdu na drodze w warunkach zimowych” i są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa podczas zimowych imprez sportowych.
Poseł Beata Bublewicz podkreśla, że obowiązujące dotychczas przepisy uniemożliwiały organizowanie rajdów samochodowych w okresie zimowym, chociaż od lat są one stałym elementem w kalendarzach krajów UE. Zmiana ta z pewnością ucieszy zarówno kierowców oraz kibiców, jak i mieszkańców regionów, w których będą miały miejsce imprezy. Dzięki nim zyska lokalna branża turystyczna, obsługująca tysiące kibiców poza sezonem.
Prawo UE nie obejmuje swym zakresem projektu tej ustawy. Dodatkowo w dziewięciu krajach Unii, wśród nich we Francji, Niemczech, używanie opon kolcowanych jest dozwolone nie tylko w sporcie, ale jest możliwe dla wszystkich użytkowników dróg w okresie zimowym.