Najlepszym spoiwem narodu jest język - uważa prof. Jerzy Jan Rubach. Naród zaś tworzą różne grupy etniczne, z których większość posługuje się własnymi dialektami bądź gwarami. Jedną z takich grup w Polsce są Kurpie, których spora reprezentacja osiedliła się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jako grupa, której mowa była przez wiele lat lekceważona, a wręcz wyśmiewana, mają obecnie wielki powód do dumy. W druku ukazały się „Zasady pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego”, dzięki którym Kurpie będą mogli nie tylko mówić, ale również pisać w swoim dialekcie.
Autorem tego wydawnictwa jest prof. Jerzy Jan Rubach - językoznawca-fonolog, wykładający na Uniwersytecie Warszawskim oraz University of Iowa (USA). Ten wybitny specjalista w zakresie języków słowiańskich i germańskich, jak pisze we wstępie do Zasad, gwarą kurpiowską zainteresował się kilka lat temu i był to w zasadzie przypadek. Z inicjatywy jednej ze swoich doktorantek zaczął jeździć do Kolegium Języka Angielskiego w Ostrołęce (centrum kultury kurpiowskiej) z wykładami gościnnymi. Postanowił się przyjrzeć mówionej tam gwarze, o której wiedział mało, bowiem jej opis w literaturze językoznawczej był bardzo skromny.
W związku z ukazaniem się na rynku wydawniczym „Zasad pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego” dzisiaj (06.05) w Kawiarni Literackiej Książnicy Polskiej w Olsztynie odbyło się spotkanie autorskie z profesorem Jerzym Janem Rubachem, połączone z podpisywaniem książki. Goście wzięli czynny udział w energicznie poprowadzonym przez profesora wykładzie na temat dialektu Kurpiów oraz zadawali pytania na temat zarówno historii Kurpiów, jaki i samego dialektu.
Na uwagę zasłużyło stwierdzenie profesora, że tempo zanikania języków przyspiesza nieodwracalnie w wyniku coraz powszechniejszego używania środków masowego przekazu. Dlatego warto walczyć o zachowanie ich żywotności oraz wiedzy o nich, ponieważ ich zanikanie zubaża kulturę, którą przecież tworzą.
Z D J Ę C I A