Od dziś (6.05) w sali przy baszcie olsztyńskiego zamku można oglądać prawdziwe skarby. Tam właśnie zorganizowano wystawę „Monety z okresu bitwy grunwaldzkiej”. Wystawę przygotowały wspólnie współpracujące ze sobą od 10. lat Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Muzeum Historyczne w Trokach.
- Jubileusz grunwaldzki przyczynia się do tego, że powstają nowe książki, nowe filmy, nowa muzyka, organizowane są sesje naukowe, prowadzone są działania edukacyjne, ale też powstają nowe wystawy - mówi Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. -
Ta nasza wpisuje się w rok jubileuszu bitwy grunwaldzkiej w sposób szczególny - jest organizowana wspólnie przez dwie muzealne instytucje: litewską i polską. Jesteśmy przekonani, że ten jubileusz powinien być okazją do zamanifestowania znaku czasu, w jakim żyjemy, jakiego doświadczamy, że jest to także okazja do zamanifestowania naszych kontaktów, przyjaźni, współpracy. -
Jest nam bardzo miło, że możemy pokazać tu, w Olsztynie nasze skarby - mówi Virgilius Poviliunas, dyrektor Muzeum Historycznego w Trokach. -
W naszych zbiorach mamy 34 skarby monet, a do Olsztyna przywieźliśmy tylko część związaną z Grunwaldem. Część ekspozycji wypożyczyliśmy też z prywatnej kolekcji Stasysa Szukauskasa z Wilna, który ma największy zbiór monet na całej Litwie.W sali przy baszcie zaprezentowano 1900 obiektów - monet, medali, medalionów, ozdób i plakiet o tematyce grunwaldzkiej. Najstarsze z eksponowanych monet polskich pochodzą z okresu Kazimierza Wielkiego i królowej Jadwigi. Pokazane zostały też litewskie monety króla Władysława Jagiełły i Wielkiego Księcia Witolda oraz grzywny z XIII - XIV wieku.
Najliczniej przedstawiono monety krzyżackie. Na wystawie znalazły się m.in. cztery skarby szelągów. Pokaz uzupełniają monety z państw europejskich, które były w obiegu od XIII do XV wieku. Wśród nich najcenniejszy jest skarb złotych florenów znalezionych w Zalewie.
Osobno przedstawione zostały monety odnalezione na Polach Grunwaldzkich, pozostawione przez pielgrzymów odwiedzających przez stulecia miejsce bitwy.
Część wystawionych okazów pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz z Muzeum w Malborku.
Wystawa prezentowana będzie w olsztyńskim zamku do końca września br. Potem eksponaty wystawione zostaną w Muzeum Historycznym w Trokach.
Otwarciu wystawy monet towarzyszyć będzie seminarium poświęcone pieniądzowi w okresie bitwy grunwaldzkiej. Seminarium odbędzie się jutro w olsztyńskim zamku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :