Nad bezpieczeństwem na olsztyńskich jeziorach czuwają m.in. strażnicy miejscy i WOPR
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, Departamentu Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie, funkcjonowanie ratownictwa wodnego w polskich gminach, zostało ocenione pozytywnie. Wśród kontrolowanych jednostek, Olsztyn został kilkakrotnie wyróżniony jako miasto, w którym dzięki kompleksowemu podejściu do kwestii ratownictwa wodnego, doprowadzono do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa na miejskich plażach.
Niebezpieczeństwa spowodowane zdarzeniami związanymi z wodą są jednym z najistotniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa powszechnego. W Polsce, rocznie tonie ok. 1 tys. osób, co według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w kategorii wypadków śmiertelnych, plasuje utonięcia na trzecim miejscu. Dlatego też, zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą ma ogromne znaczenie z punktu widzenia obywateli.
Urząd Miasta w Olsztynie od lat ściśle współpracuje z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który zabezpiecza olsztyńskie plaże. O bezpieczeństwo wodne dbają specjalistyczne organizacje ratownicze z Olsztyna, a od zeszłego roku, także WOPR z Warszawy. Razem troszczą się o ochronę mieszkańców i turystów przebywających na miejskich akwenach, na którą co roku, z miejskiej kasy przeznaczanych jest, w zależności od zakresu zabezpieczenia, od 50 do nawet 120 tys. zł. -
Opłaca się. Od kilku lat, w naszym regionie nie zanotowaliśmy żadnego utonięcia - mówi Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.
Porządek i bezpieczeństwo nad jeziorami, regulują także uchwały przyjęte przez olsztyńskich radnych, które dotyczą m.in. zakazu palenia papierosów na naszych plażach.