W Szkole Podstawowej nr 30 imienia Marii - Zientary Malewskiej w Olsztynie obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy wcześniej. Przebiegały one pod hasłem: „Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas”, bowiem Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Działania poprzedziliśmy przygotowaniem gazetek tematycznych, które obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Finał obchodów przypadł na 29 kwietnia.
Dzień Ziemi uczciliśmy pracą na rzecz naszej Planety. W tym dniu relaksowaliśmy się w Szkolnym Ogrodzie Botanicznym. Mogliśmy też pochwalić się okiennymi hodowlami ziół. W ramach obchodów wzięliśmy udział w ogólnopolskim Programie „Zaadoptuj rzekę” oraz Sprzątaniu Warmii i Mazur 2010. Uczniowie wszystkich poziomów nauczania otrzymali zadania.
Ponadto na parterze, w bryle B budynku szkolnego, funkcjonowało kino, gdzie uczniowie oglądali filmy o tematyce ekologicznej. Inne filmy oglądały klasy nauczania zintegrowanego - były to filmy animowane o wodzie i życiu w niej i nad nią. Starsi uczniowie mieli poważniejszy program, zapoznali się z filmami uzyskanymi z Fundacji Gaja i ARKA.
O 8.00 najmłodsi w swoich pracowniach dowiadywali się ciekawostek o wodzie i jej roli dla życia na ziemi, uzupełniali karty pracy, a na koniec wykonali plakaty. Ponadto o godzinie 11.00, wspólnie z uczniami klas piątych posadzili drzewa w Alei Zasłużonych. To nowa forma obchodów święta Ziemi w naszej szkole. Każdego, kolejnego roku będą tam sadzone nowe drzewa - pomniki. Impulsem tego działania była tragedia katyńska. Więcej na temat tej akcji WWW.sp30.olsztyn.pl
Klasy drugie świętowały w terenie. Zajęcia badawcze zaczęli od obejrzenia filmu dydaktycznego „Historia kropli wody”. Ich zadaniem były zajęcia dydaktyczne nad stawem przy ulicy Jeziołowicza. To zbiornik wody stojącej, pozostawiony sam sobie. Służy okolicznym mieszkańcom, jako miejsce wypoczynku i spacerów, a także śmietnik. W jego obszarze występuje wiele unikalnych roślin i zwierząt.
Oprócz prac badawczych, polegających na uzupełnianiu kart pracy - szukaniem różnorodności biologicznej, uczniowie wysprzątali teren. Część śmieci przynieśli ze sobą do szkoły i wykonali z nich rzeźby.
Końcowym punktem programu klas drugich było przejście nad staw przy ul. Herdera. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć. Są tam ławeczki, na stawie znajduje się wysepka, gdzie kaczki mają swoje gniazda lęgowe. Ptaki są oswojone, chętnie podpływają do brzegu, można je fotografować i dokładnie obejrzeć. Nasi uczniowie zjedli tu śniadanie, bawili się wspólnie i wymieniali doświadczenia.
Najstarsi z nauczania wybrali się do lasu miejskiego, aby posprzątać i adoptować rzekę. Zaczęli od włożenia rękawiczek i napełnienia worków. Oczywiście odpady segregowali w terenie. Pojechali wyposażeni w lornetki i lupy. Teren wymuszał pokonywanie przeszkód. Uczniowie byli zauroczeni pięknem doliny Łyny. Widzieli wiele roślin chronionych i zwierząt... znaleźli ślady po zającu, bawili się w Wiosce Indiańskiej i na Stadionie Leśnym. Zabawa łączyła się z edukacją. Potem dzieciaki spacerowały po Parku Jakubowym.
Uczniowie klasa czwartych pod opieką wychowawców wykonali plakaty na temat: „Flora i fauna rzeki” oraz wzięli udział w Programie Adopcja Rzeki. Prace badawcze wykonywali nad Łyną na odcinku obok ogródków działkowych, dokąd doszli pieszo z SP nr 30.
Klasy piąte zaplanowały dział edukacyjny, związany z surowcami wtórnymi i ich przetwarzaniem, wykonywały prace plastyczne, oglądały film edukacyjny oraz sadziły drzewa w Alei Zasłużonych. Szóstoklasiści poświęcili się głównie tematowi „szukaj zysku w odzysku” - wykonali z odpadów piękne rzeźby, które w chwili obecnej eksponowane są w holu przy wejściu do szkoły.
Efekty działań to wiedza, że Ziemia jest jedynym domem, jaki mamy i trzeba o niego dbać, a najskuteczniejszą metodą nauczania jest działanie praktyczne. W obchody święta zaangażowali się wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz Dyrekcja, a wsparcia udzielili Rodzice.
Z D J Ę C I A