(fot. St. Cz.)
W czwartek (6.05) Collegium Copernicanum zaprasza na kolejne kameralne spotkanie z nauką. Gościem profesorów będzie dr Andrzej Kapusta z Instytutu Rybactwa Śródlądowego, a dyskusja toczyć się będzie wokół restytucji jesiotra w naszych wodach. Spotkanie odbędzie się, jak zwykle, w olsztyńskiej kawiarni „Moja” przy ul. Dąbrowszczaków 10. Początek o godz. 17.00.
Jesior jest gatunkiem ryby, który dawniej pospolicie występował w naszych dużych rzekach, później w naszych wodach wyginął. Restytucja to przywrócenie istnienia gatunku lub populacji zagrożonej wyginięciem.
W przywracanie jesiotra naszym wodom mocno zaangażowani są olsztyńscy naukowcy. Wsiedlanie ryb poprzedzone było licznymi badaniami genetycznymi (ustalanie jaki gatunek u nas występował), namnażaniem ryb oraz wpuszczaniem do rzek. Obecnie trwają m.in. badania telemetryczne nad wpuszczonymi jesiotrami, aby sprawdzić jak wędrują, gdzie przebywają itd. Wykorzystuje się to tego celu różne nowoczesne rozwiązania radiowe i hydroakustyczne. O wszystkich tych zmaganiach naukowych podyskutować będzie można z gościem profesorów.
Jesiotr, przywracany naszym rzekom i Bałtykowi, może stać się znakiem firmowym regionu, tak jak żubr dla Białowieży. Tak więc to nie tylko problem naukowy i ochroniarski, ale także aspekt rozwoju gospodarczego Warmii i Mazur.
Już dziś zapowiadamy też kolejne kameralne spotkanie z nauką. 20 maja gościem Collegium Copernicanum będzie dr hab. Julita Dunalska i olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Będą rozmowy o dalekich podróżach olsztyńskich hydrobiologów oraz o badaniach naszego „siódmego cudu świata”.