Rozrasta się dębowy zagajnik w Parku im. Janusza Kusocińskiego w Olsztynie. Jak co roku, również dziś (3.05) w parku spotkali się przedstawiciele środowisk niepodległościowych, by zasadzić kolejne dębowe drzewka. Tym razem inaczej niż przez minione 15 lat, zasadzono nie jedno, lecz siedem sadzonek.
- Zawsze w dniu Święta Konstytucji 3 Maja spotykaliśmy się tutaj, w parku Kusocińskiego, by posadzić jeden dąb - mówi Jerzy Szmit, prezes Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim. -
Te dęby, których posadziliśmy już kilkanaście, były symbolem naszej pamięci o wydarzeniach sprzed ponad dwóch wieków. W tym roku planowaliśmy, że posadzimy Dąb Pamięci poświęcony kpt. Władysławowi Nawrockiemu, jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej. Niestety, 10 kwietnia wydarzyła się tragedia pod Smoleńskiem, doszły kolejne ofiary, których pamięć chcemy dziś również uczcić, sadząc poświęcone im dęby.W dębowym zagajniku zasadzono więc dzisiaj dęby „memoriały” poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii Kaczyńskiej, Ryszardowi Kaczorowskiemu, Aleksandrowi Szczygło i biskupowi Tadeuszowi Płoskiemu, Zasadzono też dąb poświęcony wszystkim ofiarom smoleńskiej katastrofy.
Dąb Pamięci poświęcony kpt. Władysławowi Nawrockiemu posadziła mieszkająca w Olsztynie bratanica kapitana - Maria Nawrocka.
-
Dąb poświęcony pochodzącemu z Wielkopolski kpt. Nawrockiemu sadzimy w Olsztynie, bo tu mieszka jedyna jego krewna jaką udało nam się odnaleźć - pani Maria Nawrocka - mówi Alicja Pogorzelska, dyrektor Gimnazjum nr 14, gdzie 9 kwietnia poświęcono kilkadziesiąt Dębów Pamięci. -
To ostatni z 43. dębów, jakie od 9 kwietnia zasadziliśmy w Olsztynie w ramach akcji „Katyń - ocalić od zapomnienia”.Kpt. Władysław Nawrocki urodził się 8 maja 1891 roku w Krotoszynie. W Wojsku Polskim służył od 1 stycznia 1919 roku. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1929-1933 był wykładowcą w Korpusie Kadetów w Rawiczu, następnie komendantem w Gostyniu. We wrześniu 1939 r. został zmobilizowany do Dywizji Piechoty w Kielcach. Dostał się do niewoli sowieckiej. Rodzina otrzymywała listy z Kozielska. Jego nazwisko znajduje się na liście NKWD nr 040/3 z 20.IV.1940 roku pod poz. 74.
Na uroczystość sadzenia dębów do Parku Kusocińskiego przyjechała też rodzina Aleksandra Szczygło, z siostrą Danutą na czele. Z Gdańska dotarł również europoseł Jacek Kurski. To on, wraz z wojewodą Marianem Podziewskim posadził dąb poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu.
W parku odsłonięto też pamiątkowy obelisk, wykonany nieodpłatnie przez jedną z olsztyńskich firm, mający przypominać o smoleńskiej katastrofie.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :