W Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wykład wygłosił dziś (28.04) Ryszard Bugaj, lewicowy ekonomista i publicysta. Wykład poświęcony był bilansowi polskiej transformacji gospodarczej i ustrojowej.
Prelegent przedstawił uczestniczkom i uczestnikom kulisy przyjmowania przez polskich decydentów tzw. planu Balcerowicza oraz dokonał oceny polskiej polityki gospodarczej ostatnich dwudziestu lat. Wyraził pogląd, że główne kierunki tej polityki nie ulegały zasadniczym zmianom, mimo wymian ekip rządowych (polemizując m.in. z tezami Grzegorza Kołodko na temat okresu 1993-97).
Zapytany o ocenę funkcjonowania Konstytucji z 1997 r. Ryszard Bugaj stwierdził, że jest przeciwny zastępowaniu obecnej ustawy zasadniczej, zaznaczając równocześnie, że bez wątpienia istnieją zapisy, które powinny ulec zmianie. Za przykład podał regulacje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, który posiada zbyt silną pozycję, za którą nie stoi żaden społeczny mandat. W opinii Bugaja, w kwestii zgodności z Konstytucją ustaw ostatecznie powinien decydować parlament większością 2/3 głosów.
Przypomniał także, że wiele innych liberalnych zapisów, np. dotyczących Narodowego Banku Polskiego, było koniecznym kompromisem, aby zapewnić w ustawie zasadniczej szeroki katalog praw socjalnych, w Komisji Konstytucyjnej, które Unia Pracy wraz z PSL-em wymusiła na SLD i UW.
Również dziś Ryszard Bugaj wziął udział w spotkaniu dyskusyjnym w Centrum Społecznym Młodych Socjalistów im. Bolesława Limanowskiego dot. perspektyw lewicy społecznej. Komentując obecną sytuację polityczną wyraził m.in. pogląd, że brak jest wiarygodnego lewicowego kandydata na urząd Prezydenta RP.
Organizatorami spotkań byli olsztyńscy Młodzi Socjaliści oraz stowarzyszenie ATTAC.
Z D J Ę C I A