O upamiętnienie Marii Zientary-Malewskiej szczególnie zabiega radna Elżbieta Fabisiak
Tablica w hołdzie Marii Zientarze-Malewskiej zawiśnie za kilka miesięcy na ścianie jednej z kamienic na Zatorzu. Od października zabiegali o to m.in. historycy i przedstawiciele olsztyńskich środowisk artystycznych. Dziś (28.04) formalną zgodę na umieszczenie tablicy wyrazili olsztyńscy radni, podejmując stosowną uchwałę.
Z propozycją upamiętnienia wyjątkowej dla Warmii postaci wyszła radna Elżbieta Fabisiak, która od kilku lat mieszka na Zatorzu. Tam też (przy ówczesnej ulicy Waryńskiego 3, teraz noszącej jej imię) Maria Zientara-Malewska mieszkała w latach 1949-81.
-
Swego czasu wybrałam się na wycieczkę, żeby więcej dowiedzieć się o tej dzielnicy - opowiada inicjatorka.
- Miałam taką przewodniczkę, że pokazała nie tę kamienicę, w której mieszkała poetka. A ponieważ w moim zawodowym życiu odwiedzałam panią Marię w jej domu, dyskretnie poprawiłam osobę oprowadzającą, że to nie ten budynek. Później część z kilkudziesięciu osób, które brały udział w wycieczce, zwróciła się do mnie, że może warto by było uhonorować tablicą wielką olsztyniankę.Do społecznej inicjatywy przyłączyło się kilkanaście osób i instytucji. Wśród nich Muzeum Warmii i Mazur, Teatr im. Stefana Jaracza, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, historycy literatury Jan Chłosta i autorka biografii poetki Hanna Sawicka oraz bratanica poetki Maria Zientara-Surynowicz.
-
Bardzo mnie cieszy pomysł tablicy w Olsztynie - mówi Maria Zientara-Surynowicz. -
Jest już upamiętniona w Brąswałdzie, gdzie się urodziła, ale gross swego życia spędziła właśnie w stolicy Warmii i Mazur. Dobrze by było, żeby uczniowie, przechodząc koło tego domu, wiedzieli, kto w nim mieszkał. Podczas spotkań w szkołach noszących imię Marii Zientary-Malewskiej, młodzież pyta niemal o wszystko, co z nią związane: jak wyglądała, jak się ubierała, co jadła.Nadal nie wiadomo, jak będzie wyglądać pamiątkowa tablica, która zawiśnie na fasadzie budynku przy ul. Marii Zientary-Malewskiej 3. Mimo iż inicjatorzy wybrali już jeden projekt, nadal nie jest przesądzone, czy będzie realizowany.
-
Jedna z odrzuconych propozycji robi również ogromne wrażenie - przyznaje Elżbieta Fabisiak. -
Wkrótce wybierzemy się do Liceum Sztuk Plastycznych i raz jeszcze przedyskutujemy decyzję. Ostateczny projekt postaramy się zaprezentować 15 maja. Wykonawcą tablicy będzie firma z Tomaszkowa.Inicjatorzy upamiętnienia Marii Zientary-Malewskiej od grudnia zbierają pieniądze potrzebne do przygotowania tablicy. Dzięki sprzedaży cegiełek zgromadzili dotychczas 9 tys. złotych. Potrzebują jeszcze ok. 3 tys.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy czwartego września, w 116. rocznicę urodzin poetki, nauczycielki, warmińskiej działaczki.