Jeszcze w tym roku najważniejsze place Olsztyna otrzymają nową „szatę”. Miejski Zarząd Dróg i Mostów podpisuje już umowy na rewitalizację Placu Jana Pawła II, Placu Jedności Słowiańskiej i Placu Solidarności. Prace rozpoczną się niebawem. A dziś (20.04) w olsztyńskim ratuszu rozstrzygnięto konkurs na koncepcję urbanistyczną rewitalizacji Placu Konsulatu Polskiego. - Rewitalizację tego placu również zakończymy w tym roku - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Konkurs na koncepcję rewitalizacji urbanistycznej-architektonicznej przestrzeni publicznej Placu Konsulatu Polskiego, olsztyński ratusz ogłosił dwa miesiące temu. Do udziału w konkursie zaproszono trzy olsztyńskie firmy architektoniczne: GT Architekci Tomasz Gryglicki, S.C. Szczepańska-Maj i Maj oraz Pracownię Projektową EOS - Architekt Magdalena Rafalska. Wszystkie trzy firmy podjęły się udziału w konkursie i złożyły swoje projekty. Ocenił je sąd konkursowy, działający pod przewodnictwem Anny Rokity, dyrektora wydziału architektury i budownictwa Urzędu Miasta.
- Każda z prac zawiera walory, które zasługują na podkreślenie - powiedziała Anna Rokita, ogłaszając wyniki konkursu. -
Mottem pierwszej pracy były kwiaty, jako hołd złożony bojownikom o polskość Olsztyna. Autorzy drugiej pracy położyli nacisk na powiązanie Placu Konsulatu Polskiego z całą tkanką miasta i uczynili ten plac „zielonym salonem miasta”. Natomiast trzecia praca eksponuje elementy dydaktyczne. Plac staje się nie tylko miejscem odbywania się uroczystości patriotycznych, ale na co dzień pozwala obcować z historią tego miejsca.Ostatecznie sąd konkursowy ustalił, że do realizacji powinna być skierowana ostatnia z wymienionych wyżej prac. Autorami tej pracy byli architekci: Magdalena Rafalska, Agnieszka Wierzchowska i Mateusz Januszewski.
- Chcieliśmy stworzyć plac, który przede wszystkim będzie pomnikiem - powiedziała Magdalena Rafalska. -
Stąd pomysł na szklane, podświetlane tablice edukacyjne, które jednocześnie będą stanowiły oświetlanie placu. Chcemy bowiem, żeby w nocy plac również żył. Stąd też pomysł na delikatne linie świetlne w posadzce. Część placu od strony ZUS-u jest upiększona większą ilością zieleni, by ten fragment placu stanowił część rekreacyjną, natomiast cała reszta ma przedstawiać wartość reprezentacyjną. Architekci zaproponowali też podziemny parking na ok. 100 samochodów.
- Parking w tym miejscu byłby bardzo pożądany - dodała Magdalena Rafalska. -
Kiedy chcieliśmy zrobić zdjęcia Placu i Kolumny Orła Białego, to na pierwszym planie zawsze znajdowały się sznury zaparkowanych wokół samochodów.- Pomysł z podziemnym parkingiem jest ciekawy, ale nierealny - skomentował Zbigniew Dąbkowski, przewodniczący Rady Miasta Olsztyna. -
Koszt rewitalizacji projektu z budową podziemnego parkingu szacuję na ok. 2 mln zł, a takich pieniędzy nie mamy.Na rewitalizację Placu Konsulatu Polskiego w tegorocznym budżecie miasta zabezpieczono 1 370 000 zł. Nie wiadomo, czy to wystarczy, bowiem zadaniem architektów uczestniczących w konkursie nie było przedstawienie chociażby bardzo ogólnych kosztorysów. Te dopiero powstaną w ramach prac projektowych.
- W ciągu 10. dni zwycięski zespół podpisze umowę z Urzędem Miasta na przygotowanie projektu - powiedział prezydent Grzymowicz, przedstawiając dalsze kroki zmierzające do zrewitalizowania placu. -
Będziemy chcieli, by w projekcie były wzięte pod uwagę uzasadnione wnioski mieszkańców. Zakładamy, że przygotowanie projektu będzie wymagało ok. 3 miesięcy. We wrześniu będziemy chcieli ogłosić przetarg na prace budowlane. Na początku grudnia tego roku prace na Placu Konsulatu Polskiego powinny być zakończone.Prace biorące udział u konkursie można oglądać w holu II piętra olsztyńskiego ratusza. Przez dwa tygodnie mieszkańcy miasta będą też mogli zgłaszać w Urzędzie Miasta wnioski dotyczące rewitalizacji Placu Konsulatu Polskiego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :