Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:22 01 listopada 2024 Imieniny: Wszystkich Świętych
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
red. | 2010-04-19 22:45 | Rozmiar tekstu: A A A
Kameralne spotkanie z nauką

Bioróżnorodność na szkle malowana

Olsztyn24
Bioróżnorodność na szkle malowana (fot. St. Czachorowski)

W czwartek, 22 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Ziemi. O tej ważnej dacie, szczególnie w Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej, nie mogli zapomnieć profesorowie z Collegium Copernicanum. W tym dniu profesorowie organizują kolejne kameralne spotkanie z nauką, by rozmawiać o Matce Ziemi, ale również, by podziwiać prace dra hab. Stanisława Czachorowskiego - profesora UWM - z cyklu „Bioróżnorodność na szkle malowana”.

- Rośliny, skorupiaki, pajęczaki na butelkach malowane, to próba utrwalenia ogromnego bogactwa gatunkowego naszego regionu - mówi prof. Stanisław Czachorowski. - Wędrując w czasie badań terenowych oraz wycieczek turystycznych po lasach, torfowiskach, polach, nad jeziorami i rzekami, zbieram zalegające jako śmieci butelki. W wolnych chwilach maluję je.

W pracach profesora dominuje tematyka entomologiczna i botaniczna. Pomalowane butelki trafiają w różne ręce, jako prezenty i podziękowania za starania dla przyrody, ludzi i upiększania świata (słowem, pędzlem, muzyką i czynem).

Profesor Czachorowski organizuje też ze studentami, uczniami i wolontariuszami różnego rodzaju happeningi „sprzątania świata i dzikich zakątków przyrody”. Surowca malarskiego nigdy mu więc nie brakuje. Niestety.
R E K L A M A
Jak twierdzi prof. Czachorowski, bioróżnorodność na szkle malowana, to także sozologiczna zasada 3 U.

-Unikaj kupowania rzeczy zbędnych (ciesz się przyrodą i kontaktami z ludźmi, ciesz się dyskusją a nie konsumpcją) - mówi. - Użyj jeszcze raz - butelka, słoik inne szklane opakowanie, po spełnieniu swojej funkcji użytkowej, poprzez malowanie nabiera nowej, dekoracyjnej funkcji. W konsekwencji nie wędruje na śmietnik. Utylizuj - większość zbieranych ze studentami i segregowanych śmieci trafia nie na wysypisko lecz jako surowiec wtórny, do powtórnego przerobu.

Na kameralnym spotkaniu z nauką i naukowcami oraz w czasie wernisażu porozmawiać można będzie nie tylko o malowanych butelkach, ale i o praktycznej filozofii, przyjaznej dla Ziemi i bioróżnorodności.

Spotkanie i wernisaż - w olsztyńskiej kawiarni „Moja”, przy ul. Dąbrowszczaków 10, w czwartek (22.04) o godz. 17.30. Zapraszamy.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.