Grupa Teatralna FABRYKA z Żabiego Rogu ponownie wystąpiła na festiwalu w Kaliningradzie, tym razem jako gość honorowy. Młodzi aktorzy zaprezentowali się z jak najlepszej strony i zostali już zaproszeni na przyszły rok.
Wyjazd do wschodnich sąsiadów odbył się jeszcze przed tragiczną katastrofą w Smoleńsku, ale ze względu na narodową żałobę wstrzymaliśmy się z publikacją relacji z tej imprezy. Był to II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, zorganizowany przez Dom Niemiecko-Rosyjski w Kaliningradzie.
Grupa z Żabiego Rogu, będąca zwycięzcą pierwszego festiwalu, tym razem wystąpiła jako gość honorowy. Wyjazd zorganizowała Fundacja ADSUM z Żabiego Rogu wraz z Ośrodkiem Współpracy Polsko-Rosyjskiej w Morągu, przy finansowym wsparciu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i burmistrza Morąga.
W festiwalu udział wzięło 7 grup teatralnych. Jury przewodniczył Walery Abarow - artysta, poeta i bard. Przedstawienia młodych artystów FABRYKI obejrzało około 170 osób - uczestnicy i widzowie. Przed występem młodzieży rozdano wśród publiczności ulotki w języku polskim i rosyjskim, które zawierały streszczenie sztuki, nazwiska twórców i wykonawców oraz skrót wiadomości o Żabim Rogu i regionie.
Młodzież z Żabiego Rogu wystąpiła ze specjalnie przygotowaną na tę okazję sztuką „Tamanna, czyli życzenie”, której scenariusz powstał z udziałem młodych aktorów, a którą ponownie reżyserował Marcin Bielski (absolwent Animacji Społeczno-Kulturalnej na Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). Tym razem młodzież opowiedziała historię władcy pewnego królestwa, osadzoną w starożytnych Indiach.
W wesoły sposób przedstawiła aktualne do dzisiaj tematy, takie jak podejście ludzi do spraw boskich przez pryzmat własnych interesów, lekkomyślność i naiwność młodych, ale też ich pasje, które to niejednokrotnie doprowadzają do konfliktów międzypokoleniowych. Dowcipne teksty, hinduskie stroje i muzyka oraz naturalna gra młodych aktorów zostały docenione przez publiczność festiwalu.
Ośmioosobowy zespół młodych aktorów to:
Kamila Derkowska, Agnieszka Kurenda, Aleksandra Onaszkiewicz, Maciej Onaszkiewicz, Adrianna Otręba, Joanna Węglewska, Rafał Węglewski i Katarzyna Żurawska. Uczestnicy wyjazdu, a szczególnie młodzież, usłyszeli wiele ciepłych słów pod swoim adresem od Miny Wall - przewodniczącej Kaliningradzkiego Klubu Rosyjskich Niemców „Przyjaźń” przy Domu Niemiecko-Rosyjskim i Wiktora Gormana - prezydenta Domu Niemiecko-Rosyjskiego w Kaliningradzie, a także otrzymali pamiątkowe pocztówki i ceramiczny kufel z panoramą Kaliningradu.
Pamiątki znajdują się w gablocie na świetlicy osiedla Fabryka. Natomiast Grupa Teatralna „Fabryka” wręczyła gospodarzom figurkę żaby. Praca i serce włożone w przygotowanie nowej sztuki, a także dbałość o kostiumy, scenografię i stronę muzyczną zaowocowały zaproszeniem młodych artystów z Żabiego Rogu na kolejny festiwal w 2011 roku. Tym razem organizatorzy zachęcali młodzież do wystawienia sztuki w języku rosyjskim lub niemieckim.
Z D J Ę C I A