W całym kraju trwają obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie dziś (16.04) odbyła się konferencja poświęcona tej rocznicy, połączona z obchodami 20-lecia działalności Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie.
Konferencję poprzedziło otwarcie przygotowanej przez olsztyńską Delegaturę IPN wystawy poświęconej Zbrodni Katyńskiej. W holu Urzędu Wojewódzkiego zgromadzono m.in. fotografie i wydawnictwa związane z Katyniem, Miednoje, Ostaszkowem. Wyeksponowano też pamiątki zgromadzone przez Rodzinę Katyńską.
W programie konferencji znalazły się m.in. wystąpienia:
- Mirosławy Aleksandrowicz, przewodniczącej Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie na temat 20-lat działalności Stowarzyszenia,
- prokuratora Andrzej Dziuby z Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, który przedstawił raport o stanie śledztwa w sprawie Katynia,
- mecenasa Józefa Lubienieckiego, który zaprezentował działania NSZZ Solidarność w Olsztynie przywracające pamięć o zbrodni katyńskiej
- prof. Tadeusza Wolszy nt. w „Polskim Londynie” i „sowieckiej Warszawie” o zbrodni katyńskiej (1945-1956)
Obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zakończą się w Olsztynie w niedzielę (18.04) mszą świętą w Kościele NSPJ i uroczystościami na cmentarzu przy ul. Poprzecznej.
******
Kilka informacji o olsztyńskiej Rodzinie KatyńskiejInicjatorzy utworzenia Stowarzyszenia: ks. inf. dr Julian Żołnierkiewicz, Danuta Wydmuch, Środowiska AK, Sybiraków, Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Liczba członków: 47.
Ważne daty:
- 13 kwietnia 1990 r. sprowadzono do Olsztyna urnę z ziemią z grobów katyńskich.
- 15 kwietnia 1990 r. z inicjatywy ks. J. Żołnierkiewicza została odprawiona uroczysta msza św. w 50. rocznicę zbrodni Katyńskiej. Metropolita Warmiński, arcybiskup dr Edmund Piszcz poświęcił urny z ziemią.
- 21 kwietnia 1990 r. na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie wojsko wzniosło ołtarz pod krzyżem Wilnianie-Wilnianom, przy którym abp Edmund Piszcz celebrował uroczysta mszę św., poświęconą ofiarom mordu katyńskiego, zakończoną apelem poległych. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Jabłonowskiego.
- 17 maja 1990 r. odbyło się pierwsze zebranie, na którym z grona 28. osób wybrano zarząd w następującym składzie :
* przewodniczący - Sławomir Ruszkiewicz
* zastępca przewodniczącego - Danuta Wydmuch
* sekretarz - Izabela Skorupska
* skarbnik - Mirosława Fursewicz
* archiwistka - Helena Patalas
- 21 marca 1991 r. zarejestrowano w Sądzie Wojewódzkim w Olsztynie Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Olsztynie.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :