Na pierwszych 11. skrzyżowaniach testowany jest nowy system sterowania ruchem, tzw. zielona fala. - Do połowy przyszłego roku zielona fala obejmie 33 skrzyżowania - informuje Paweł Jaszczuk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni W Olsztynie. - Kończymy działania rozpoczęte w 1999 roku.
Kluczowym zadaniem systemu jest skrócenie czasu przejazdów po olsztyńskich oraz efektywne wykorzystanie istniejącego układu drogowego, a tym samym zmniejszenie uciążliwych korków.
W pierwszym etapie do systemu włączono sterowanie ruchem na jedenastu olsztyńskich skrzyżowaniach (między innymi:1 Maja, Kościuszki, Piłsudskiego, Żołnierska). Systemu „liczy zapotrzebowanie” i steruje ruchem.
I etap realizacji projektu kosztował 1,5 mln zł. Pozostałe etapy: II i III zostaną zakończone w pierwszym półroczu przyszłego roku - koszt: 3 mln zł. Wykonawcą projektu jest firma Tyco.
******
System Sterowania Ruchem SCATS™
Natychmiastowa reakcja na zmieniające się warunki ruchu zapewnia optymalne parametry pracy sygnalizacji świetlnych, co pozwala na efektywne wykorzystanie istniejącego układu drogowego na danym obszarze i zmniejszenie uciążliwych dla kierowców „korków”. Wykorzystując dane pochodzące z detektorów ruchu (pętle indukcyjne, wideodetektory itp.) system SCATS, dzięki złożonym algorytmom obliczeniowym, automatycznie steruje sygnalizacjami świetlnymi, maksymalizując przepustowość dróg, redukując opóźnienia i zmniejszając liczbę zatrzymań. W codziennej pracy system SCATS nie wymaga ingerencji operatora. Inżynierowie ruchu, dzięki systemowi, mają natychmiastowy dostęp do pełnej informacji o ruchu, co umożliwia im bieżący nadzór nad sytuacją ruchową. SCATS jest rozwiązaniem bardzo elastycznym. Może usprawniać ruch zarówno w małych miastach, jak i wielkich aglomeracjach. Możliwość wykorzystania dowolnych sterowników sygnalizacji świetlnych oraz komórkowej transmisji danych GPRS, czynią z niego rozwiązanie unikalne w skali światowej. To rozwiązanie, oparte na technologii Windows NT®, zostało opracowane w Sydney w Australii przez zarząd dróg Nowej Południowej Walii (RTA) i jest stale modernizowane. RTA, będąc producentem oraz użytkownikiem systemu, ma możliwość ciągłego zbierania informacji o pracy systemu i wprowadzania na bieżąco odpowiednich zmian. To powoduje, iż SCATS jest bardzo rozbudowanym narzędziem o nieograniczonych możliwościach. Rozbudowany i łatwy w użyciu interfejs użytkownika dodatkowo zwiększa walory systemu. Firma Tyco jest autoryzowanym i wyłącznym dystrybutorem systemu SCATS na całym świecie. Dostarcza, obsługuje i wdraża system SCATS, a także oferuje bogaty zestaw szkoleń. Informacje pochodzą z oficjalnego serwisu firmy Tyco.