Dokładnie 1 maja nastąpi oficjalne otwarcie sezonu 2010 w Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży. W tym roku na gości czeka kilkanaście nowych miniatur zabytkowych budowli regionu północno-wschodniej Polski. Dodatkowo organizatorzy zaplanowali sześć rodzinnych pikników historycznych, przybliżających turystom czasy od wczesnego średniowiecza po II wojnę światową.
Mało kto wie, jak wiele monumentalnych krzyżackich zamków i pięknych pałaców, należących niegdyś do rodów arystokratycznych, zachowało się na Warmii i Mazurach. Jak wiele twierdz, wież i innych nietuzinkowych zabytków można znaleźć w tym regionie. Nie jest łatwo zobaczyć je wszystkie, dlatego w Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży na ponad 30.000 m2 prezentowane są miniatury najpiękniejszych i najstarszych z nich - drobiazgowo odtworzone w skali 1:25 i rozlokowane na gigantycznej mapie Warmii i Mazur. W ten sposób goście „wędrując” po regionie, zwiedzają najważniejsze, także już nieistniejące, budowle dawnych Prus Wschodnich. Co roku ekspozycja jest wzbogacana o kolejne miniatury, przedstawiające historyczne obiekty z czasów ich świetności.
Nowością w sezonie 2010 są miniatury m.in. pałacu w Drogoszy, śluzy na Kanale Mazurskim, zamków w Reszlu, Lidzbarku Warmińskim i Nidzicy, twierdzy Boyen, bazyliki w Świętej Lipce, olsztyńskiej Wysokiej Bramy, grobowca rodziny Farenheid w Rapie czy też Wieży Bismarcka w Mrągowie, które staną obok obecnych miniatur, w tym wiaduktu kolejowego w Stańczykach, chaty mazurskiej, pałacu w Sztynorcie i wiatraka w Bęsi. Zaprezentowana zostanie także replika kapliczki warmińskiej oraz słupa granicznego z Prostek z poł. XVI w. – wyznaczającego niegdyś granicę między Prusami i Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Dodatkowymi atrakcjami Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży są leżące na terenie obiektu pozostałości po ogrodzie warzywnym i oranżerii Kwatery Głównej Hitlera. Uczniów szczególnie zainteresuje wystawa militariów z czasów II wojny światowej i możliwość oddania strzałów z unikalnych replik broni niemieckiej. Zwiedzającym zostaną przybliżone obiekty i działania wojskowe prowadzone na Warmii i Mazurach - zwłaszcza z lat 1941-44, m.in. dzięki projekcjom filmowym oraz makiecie Wilczego Szańca o powierzchni prawie 40 m2.
Najmłodsze dzieci zapewne długo nie zapomną czasu spędzonego w Parku Zabaw, gdzie znajdują się nowoczesne i bezpieczne urządzenia z wesołych miasteczek, w tym m.in. kolejka elektryczna, bungee, zjeżdżalnie - dmuchana i tradycyjna, huśtawki, karuzele itd. Dorośli natomiast mogą posilić się daniami ciepłymi i przekąskami w Cafe Park. Dla gości - bezpłatny parking.
Baw się z historią razem z nami!W sezonie 2010 w Parku Warmii i Mazur od czerwca do września odbędzie się sześć rodzinnych pikników historycznych, które ich uczestnikom pozwolą przenieść się w czasie do najważniejszych momentów w historii Polski.
W niedziele 6 czerwca i 1 sierpnia 2010 r. na terenie Parku Miniatur swój obóz rozbiją wczesnośredniowieczne plemiona Słowian, Prusów i Wikingów. Goście będą mogli m.in. spróbować strzelać z kuszy, zobaczyć prawdziwy taran oblężniczy oraz formacje taktyczne naszych przodków.
Piknik rycerski, który odbędzie się 4 lipca 2010 r., wprowadzi miłośników historii w etos rycerskiego, honorowego życia i staczania pojedynków o damy. Dodatkowo goście będą mogli przymierzyć zbroję, nauczyć się fechtunku, ulepić z gliny garnki czy też wykonać własny papier czerpany.
Najważniejszym wydarzeniem sezonu będzie niewątpliwie Walkiria 2010. Już 25 lipca na specjalnie przygotowanym terenie będzie można obejrzeć potyczki między żołnierzami Armii Czerwonej, Wojska Polskiego i Wehrmachtu. Uczestnicy festynu poznają codzienne życie żołnierzy m.in. konserwację ekwipunku, czyszczenie broni, używanie telefonów polowych itp. Dzień wcześniej wszystkie trzy armie w pełnym wyposażeniu przemaszerują ulicami Kętrzyna, a towarzyszyć im będą oryginalne pojazdy pancerne z okresu II wojny światowej.
Już tydzień później zwiedzający mogą podpatrzeć zwyczaje panujące w szlacheckiej Polsce oraz nauczyć się posługiwania szablą, łukiem i bronią palną (w tym muszkietem, pistoletem i bandoletem) oraz obejrzeć pokaz tańców dawnych i mody staropolskiej. Czasy XVII wieku - 8 sierpnia 2010 r.
Wydarzenia, które się działy 17 września 1939 roku zobaczą uczestnicy ostatniego tegorocznego pikniku, który odbędzie się 19 września 2010 r. Napaść Armii Czerwonej, rozbrajanie żołnierzy polskich i próby przeprowadzenia ataku na bagnety w zasiekach przeciwnika przez Wojsko Polskie - to tylko fragment proponowanych inscenizacji.
Z D J Ę C I A