Olsztyn. Aktywnie!
Nadchodzą kolejne aktywne dni w Olsztynie. Czas odkurzyć rower, przygotować kijki, dresy, a może nawet kajak. Kwiecień przynosi ciekawe wyprawy, wycieczki, rajdy. Zapraszamy. Bądź aktywny w kwietniu!
Oto imprezy turystyczno-rekreacyjne, z których można będzie skorzystać w najbliższych tygodniach w ramach cyklu „Olsztyn. Aktywnie!”.
» Rajdy rowerowe krótkie
Termin i miejsce startu: 18 kwietnia 2010, godz. 10.00, Ratusz
Rajdy rowerowe - trasy krótkie, „rodzinne” adresowane są do osób mniej wprawionych w jeździe na rowerze. Do udziału zachęcamy przede wszystkim całe rodziny. Jak twierdzą instruktorzy z „Kołodromu”, w kilkuletniej historii rajdów rodzinnych jeszcze nikt nie „wymiękł”. Doświadczenie i „chill outowe” tempo jazdy to czysta frajda. Zwłaszcza, że każda trasa to możliwość odkrycia niezwykle ciekawych miejsc, śladów i pamiątek po burzliwej przeszłości Olsztyna i południowej Warmii.
Opiekunowie dyscypliny: Ryszard Prątkowski, Dariusz Stecki (Stowarzyszenie „Kołodrom”)
Trasa i dystans: Olsztyn - Łupstych - Gutkowo - Likusy - Olsztyn (20 km)
Opis trasy: Trasa wiedzie czarnym szlakiem wokół jez. Ukiel do Łupstychu położonego nad zatoka Łabędzia Szyja. Zobaczymy nowa zabudowę willową w Gutkowie i jez. Redykajny. Lasem miejskim ścieżką nad Łyną dotrzemy na Stare Miasto.
» Rajdy rowerowe długie
Termin i miejsce startu: 18 kwietnia, godz. 10.00. Pod budynkiem Ratusza.
Rajdy rowerowe - trasy długie („zaawansowane”) adresowane są do osób bardziej doświadczonych, szukających wycieczek bardziej wymagających pod względem długości trasy i tempa jazdy, na dystansie do 70 km. Udział doświadczonych instruktorów gwarantuje bezpieczeństwo, a towarzyszący każdej wyprawie przewodnicy zadbają o to, by z każdej wyprawy przywieźć garść mniej lub bardziej znanych, ale na pewno ciekawych faktów związanych z historią Olsztyna i okolic.
Opiekun dyscypliny: Mirosław Arczak (Klub Turystyki Rowerowej „4R” PTTK)
Trasa i dystans: J. Długie - J. Siginek - J. Tyrsko - J. Redykajny - rzeka Łyna - rzeka Wadąg - J. Track - J. Skanda - J. Kortowskie - J.Ukiel (spotkanie z trasą rodzinną) - 55 km.
Opis trasy: W granicach administracyjnych Olsztyna znajduje się 15 jezior, w tym 13 mających powyżej 1 ha. najgłębsze z nich, Ukiel, ma 43 m głębokości. Obecnie jeziora stanowią ponad 8% powierzchni miasta.
» Spływy kajakowe
Termin i miejsce startu: 25 kwietnia 2010 godz. 9.30. Pętla autobusowa w miejscowości Słupy.
Spływy rz. Łyna, Wadąg, Kośną i Pisą Warmińską to momentami przeżycia godne Missisipi. Może z tą różnicą, że w naszych rzekach nie ma aligatorów... Są za to fantastyczne ślady dziedzictwa historycznego oraz przyrodniczego, co z pewnością przybliżą przewodnicy biorący udział w spływach. Podczas spływu można będzie wyjść z kajaku i zwiedzić ciekawe obiekty zabytkowe oraz krajobrazowe leżące w sąsiedztwie rzeki.
Opiekun dyscypliny: Milan Rzepkowski (PTTK)
Trasa i dystans: „Wadąg” - Odcinek Słupy- jezioro Wadąg - rzeka Wadąg - Elektrownia „Łyna” (14 km)
Zapisy i kaucja: Oddział Warmińsko - Mazurski PTTK w Olsztynie, ul. Staromiejska 1/13, tel./fax. (0-89) 527-36-65 poczta@mazury.pttk.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Kaucja zwrotna 10 zł, płatna do 22 kwietnia, zwrotna po 48 godzinach od odbycia spływu w biurze Oddziału.
Opis trasy: Trasa dość łatwa, choć uciążliwość powodują dwie przenoski na elektrowniach wodnych na Wadągu. Jezioro Wadąg ma około 5 km2 powierzchni i 36 m głębokości. Po drodze elektrownia wodna z 1924 roku w Wadągu, stojąca na miejscu dawnej papierni. Za elektrownią w Kieźlinach do mostu w ciągu ul. Wojska Polskiego, w zależności od poziomu wody, rzeka przybiera charakter górski. Czas płynięcia ok. 5 godz. Dalsza trasa łatwa i nieuciążliwa.
» Marszobiegi
Termin, miejsce startu: 11.04.2010, godz. 10:00; tablica z trasami biegowymi naprzeciwko CEiIK-u (Jakubowo),
Marszobiegi - familijne spotkania rekreacyjne dla każdego (zwłaszcza rodzin!), kto pod okiem profesjonalnych instruktorów chce przełamać w sobie „lenia” i strach przed bieganiem, a przy okazji poprawić kondycję i zrzucić zbędne kilogramy. Wariant dla początkujących i debiutantów na krótkich dystansach na terenie Parku Jakubowo, Stadionu Leśnego i Lasu Miejskiego.
Opiekun dyscypliny: Wojciech Jeger (Sklep OLIMP). Zajęcia w tym cyklu poprowadzi m.in. Ryszard Szparak, olimpijczyk z Moskwy!
» Nordic Walking
Termin i miejsce startu: 11 kwietnia 2010 r., godz. 10.00. Jakubowo- CEIK (dawne WDK), pętla autobusowa.
Marsze nordic walking - Chodzić z kijkami może każdy i może w zasadzie w każdym miejscu na ziemi. Ale i tak największe doznania z modnego dziś chodzenia z kijkami przeżyjecie chodząc po Warmii. Zwłaszcza, że do dyspozycji macie najlepszych instruktorów, którzy pomogą wam bezlitośnie rozprawić się z wałkami tłuszczu, a przewodnicy z PTTK przy okazji odkryją przed wami mnóstwo intrygujących tajemnic i śladów historii. Wyprawy mają czysto rekreacyjny charakter i odbywają się na zróżnicowanych dystansach.
Ważne! Należy mieć własne kijki.
Opiekunki dyscypliny: Elżbieta Nowak (PTTK) i Katarzyna Banasik-Kozłowska (profesjonalna instruktorka nordic walking).
Trasa i dystans: Olsztyn: Jakubowo - Aleja Wojska Polskiego - Zamek - 3 km
Opis trasy: Trasa spaceru wiedzie z popularnego niegdyś miejsca odpoczynku olsztynian, Parku Jakubowo. Po drodze zobaczymy m.in. jak na miejscu browaru powstaje nowe osiedle, spojrzymy na budynki pierwszego w Olsztynie zakładu energetycznego i na charakterystyczna dla lat 50. ub. wieku zabudowę al. Wojska Polskiego. Warto zapamiętać okolice mostu nad torami. Niebawem, po ponad 100 latach, zmieni się ono nie do poznania.
» Przewodnik czeka
Termin i miejsce startu: 10 kwietnia 2010 r., godz. 10.00. Ratusz
Spacery z cyklu „Przewodnik czeka” - wycieczki po Olsztynie z przewodnikiem to wyborna okazja, by zajrzeć w najbardziej pasjonujące rozdziały z historii miasta i okolic. Echa ważnych wydarzeń, świadectwa działalności wybitnych postaci, pamiątki po świetnych i tych ponurych czasach z lokalnej przeszłości. Jeśli chcecie poznać walory kulturowe i przyrodnicze (pomniki przyrody) Olsztyna i okolic, uczyńcie to w miłej i przyjaznej atmosferze wypraw z cyklu „Przewodnik Czeka”. Dowiecie się o swoim mieście tego, co w codziennym pośpiechu umyka waszej uwadze.
Opiekun dyscypliny: Andrzej Bobrowicz (PTTK)
Trasa i dystans: Ratusz - Planetarium - Villa Pallas - Obserwatorium Astronomiczne - Hala Urania - 1 km
Opis trasy: Wzgórze Św. Andrzeja zapomniana nazwą wzgórza, które jeszcze 50 lat temu stanowiło wschodnią granicę zasięgu miasta Olsztyna. Dawną zabudowę wzgórza stanowiła jedynie wieża ciśnień - obecnie Obserwatorium Astronomiczne oraz kasyno wojskowe. Atrakcjami wycieczki będą seans w Planetarium i pokaz panoramy miasta z tarasu Obserwatorium Astronomicznego.