Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:29 01 listopada 2024 Imieniny: Wszystkich Świętych
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
FWM | 2010-04-03 11:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia zaprasza

Olsztyn24

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w najbliższy piątek (9.04 godz. 19.00) na kolejny Koncert Symfoniczny. Koncert poprowadzi Jerzy Maksymiuk, a na fortepianie zagra ceniony pianista młodego pokolenia, Stanisław Drzewiecki. W programie koncertu znajdą się utwory Ravela, Rachmaninowa i Musorgskiego.

Przed olsztyńską publicznością wystąpią:
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
- Jerzy Maksymiuk - dyrygent
- Stanisław Drzewiecki - fortepian

Słowo o muzyce wygłosi Janusz Ciepliński.

W programie koncertu znajdą się utwory:
R E K L A M A
- Maurice Ravela - Pavana dla zmarłej infantki („Pavene pour une infante défunte”)
- Sergiusza Rachmaninowa - II Koncert fortepianowy c-moll op. 18
- Modesta Musorgskiego - Obrazki z wystawy (instrumentacja: Maurice Ravel)

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie. Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki (klasa Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya).

W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein i oczywiście w Polsce. Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.

W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u (dwukrotne tournee europejskie i w Stanach Zjednoczonych). Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournee z tym zespołem(m.in. Koncerty Promenadowe w Londynie). Tytuł Conductor Laureate przyznany artyście jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć w BBC SSO. W roku 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienie „Don Giovanni” i „Zemsta nietoperza”.

Następne lata wypełniły koncerty w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście. Na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Zawsze koncertował także w kraju, często z wyróżnianą przez siebie Sinfonią Varsovią.

Nagrał ok. 100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa. Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami. M.in. Wiener Floeten Uhr za interpretacje Mozarta z POK (1982), Gramophone Award za „Best Concerto of the Year” (1992) z nagraniem „The Confession of Isobel Gowdie” Jamesa Macmillana, w 1995 roku Hyperionu za koncerty fortepianowe Medtnera (solista Nikolai Demidenko). W Polsce wielokrotnie jego nagrania zdobywały „Fryderyka”, m.in. album „Witold Lutosławski” nagrany z Sinfonią Januszem Olejniczakiem i Olgą Pasiecznik.

Maksymiuk zawsze propagował muzykę współczesną. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. M.in. brał udział w „Warszawskiej Jesieni” (dwie nagrody „Orfeusza”), a w różnych krajach dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów. W uznaniu tych zasług Strathclyde University w Glasgow uhonorował go tytułem Doktor of Letters.

Elgar Society przyznało mu złoty medal za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara. Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Ostatnio napisane kompozycje to m.in. oratorium „Arbor vitae” (2003), cykl pieśni „Czerwony księżyc” (2004), „Szepty i krzyk marzeń” - utwór na wiolonczelę i orkiestrę kameralną(2005)”, „Cztery kolory” - koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę kameralną (2006), „Struny życia” - na dużą orkiestrę, organy, perkusję i dzwony kościelne (2007), „Norwidiana” (2008) - na dwa soprany, mezzosopran i orkiestrę.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym medalem „Gloria Victis”. Szczyci się także SuperWiktorem. Białystok przyznał mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Stanisław Drzewiecki należy do grona najbardziej cenionych pianistów młodego pokolenia. Karierę rozpoczął w wieku sześciu lat, kiedy wyjechał jako solista na tournee koncertowe po Japonii z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. Volkera Schmidta-Gertenbacha. Od tego czasu występował w Japonii wielokrotnie z recitalami i koncertami symfonicznymi. Z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra (dyr. A. Lazariev, T. Numajiri), St.Petersburg Symphony Orchestra (dyr. A. Anikhanov) oraz Brno Philharmonic Orchestra (dyr. Petr Altrichter) wykonywał koncerty fortepianowe Chopina, Rachmaninowa i Czajkowskiego.

W 2000 roku otrzymał Grand Prix na X Konkursie Eurowizji w Bergen, którego finał oglądało dziesięć milionów widzów a w 2008 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie.

Wystąpił w salach koncertowych Amsterdamu (Het Concertgebouw), Bergen (The Grieg Hall), Brukseli (Parlament Europejski), Londynu (Victoria & Albert Museum), Madrytu (Palacio Real de El Prado), Moskwy (Wielka Sala Konserwatorium im. P. Czajkowskiego/, Porto /Palacio da Bolsa/ i Tallina (Estonia Hall). Wiednia (Schönbrunn Palace). Inaugurował tak prestiżowe wydarzenia kulturalne jak Europalia 2001 w Belgii, Dni Polski 2002 w Austrii, sezon koncertowy w Bazylei, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier czy też Festiwal Radia Duńskiego w Kopenhadze.

26 stycznia 2003 r. Stanisław Drzewiecki zadebiutował w najbardziej prestiżowej sali świata - nowojorskiej Carnegie Hall (Isaac Stern Auditorium) odnosząc wielki sukces.

Artysta ma w swoim dorobku jedenaście płyt CD, SACD i DVD wydanych przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech. Jedna z nich - Romantic Piano Recital, wydana przez Sony Classical uzyskała status „złotej płyty”. Do najnowszych nagrań młodego pianisty należy utrwalenie Koncertu nr 1 Szostakowicza z trębaczem Jensem Lindemannem oraz I Palpiti Los Angeles Chamber Orchestra pod dyr. Eduarda Schmiedera w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (YAIL Classic), koncertów Mozarta na 1-2-3 fortepiany z Sinfonią Varsovia pod dyr. Michaela Zilma (Polskie Radio) oraz koncertów Bacha na 1-2-3-4 fortepiany z Concerto Avenna pod dyr. Jerzego Maksymiuka (Hänssler Classic).

Stanisław Drzewiecki pasjonuje się również kompozycją. W latach 1999 zaprezentował w TVP Walca a-moll w wariancie na 2 fortepiany z jazzmanem Adamem Makowiczem i Preludium „Insect” w finale X Konkursu Eurowizji w Bergen. Wiele utworów poświęcił skrzypcom. Skomponował Fantazję e-moll, Temat i VIII wariacji, Balladę Des-dur, Sonatę nr 1 i Double Concerto na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową. W 2003 r. napisał muzykę do spektaklu teatralnego Król Olch wg ballady Goethego dla Teatru „Lalka” w Warszawie. Spektakl ten otrzymał główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Poznaniu.

Młody artysta kształcił się pod kierunkiem profesorów: Viery Nosiny, Tatiany Shebanovej, Wiktora Mierżanowa i aktualnie Andrzeja Jasińskiego.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.