Ratusz zacieśnia więzy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Chce korzystać z intelektualnego zaplecza uczelni. Ta tymczasem liczy na pomoc przy inwestycjach.
Rektor i prezydent zdecydowali o powołaniu zespołu roboczego. Połączone siły uczelni i miasta mają działać w dziedzinach kształtowania środowiska, badań dotyczących agresji w szkołach, badań przesiewowych dzieci oraz sportu.
-
To zagadnienia będą na styku współdziałania mieszkańców Olsztyna a potrzebami uniwersytetu - mówi rektor uczelni, prof. Józef Górniewicz. -
Z jednej strony musimy występować do miasta o różne pozwolenia, więc taka współpraca może ułatwić drogę postępowania. Z drugiej strony miasto będzie mogło wykorzystać potencjał badawczy i różne formy działalności naukowej pracowników.Zaproponowano, że prezydent będzie organizować konkursy na najlepszą pracę inżynierską, magisterską na kierunku Architektura krajobrazu. Poza tym na Wydziale Nauk Społecznych mogą być prowadzone badania związane z agresją w szkołach. To tylko część z propozycji, jakimi zajmie się zespół. Pierwsze zebranie 23 kwietnia.
-
Wielokrotnie spotykałem się z opiniami, że nie do końca wykorzystywany jest potencjał olsztyńskiej uczelni - tłumaczy prezydent Piotr Grzymowicz. -
Zgadzam się z tym całkowicie. Uważam, że nasza współpraca powinna przyjąć nowy charakter. Liczę, że zespół, który wspólnie powołamy pomoże nam w rozwoju zarówno miasta, jak i regionu. Pierwsze efekty współpracy powinny być widoczne już wkrótce. Władze uniwersytetu liczą, że Rada Miasta jak najszybciej przyjmie plan zagospodarowania przestrzennego powojskowych terenów, które UWM kupił w 2008 roku. Tam powstanie największy ogród botaniczny w tej części kraju - 27 hektarów.
-
Prezydent zadeklarował, że po zatwierdzeniu planu, miasto będzie współfinansować przygotowanie ogrodu - informuje prof. Górniewicz. -
Ogród będzie powstawać 20-30 lat, bo tyle czasu na wzrośnięcie potrzebują rośliny, które chcemy w nim mieć.Ale na powojskowym terenie powstaną także obiekty dydaktyczne. Jeśli plan zagospodarowania zostanie przyjęty, to już w listopadzie ma ruszyć budowa nowego budynku, który będzie przeznaczony dla Wydziału Nauk Społecznych. Możliwe, że w 2012 roku zostaną tam przeniesieni ze sprzedawanego budynku przy ul. Głowackiego studenci pedagogiki. Na razie nie jest znane przeznaczenie kolejnych czterech planowanych w tamtej okolicy obiektów.