Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:45 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Rozmowy, wywiady
Rafał Fidurski | 2010-03-31 22:47 | Rozmiar tekstu: A A A

To będzie (r)ewolucja w BWA

Olsztyn24
Małgorzata Jackiewicz-Garniec w swoim „królestwie”

W czwartek (1.04) nowy dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie - Małgorzata Jackiewicz-Garniec, z rąk prezydenta Olsztyna otrzyma angaż. Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z zapisem rozmowy, jaką z nowym dyrektorem BWA przeprowadził Rafał Fidurski.

- „Chciałabym, żeby BWA było znane nie tylko tu, gdzie mieszkam, ale i na świecie”, „Myślę, że galeria powinna przyciągać wystawy przede wszystkim lokalnych artystów” - to opinie olsztynian na temat zmian w największej galerii w naszym mieście. Spełni Pani te postulaty?

- Takie jest moje założenie i plany. Chcę na tyle zmienić wizerunek BWA, by było rozpoznawalne poza granicami Olsztyna. Świetnie by było, żeby także poza Polską.

- To będzie rewolucja, czy ewolucja?
R E K L A M A
- Wszyscy mnie o to pytają. To jest dość skomplikowane. Ja nie jestem zwolenniczką rewolucji, ale ewolucji - jak najbardziej!. Teraz widzę, że te zmiany, które proponuję, przez niektórych będą uważane za rewolucję, a innych za ewolucję, bo tak jest ze sztuką współczesną. Dla mnie nazwiska, które się ostatnio coraz częściej pojawiają w olsztyńskich mediach, jak: Paweł Althamer, czy Katarzyna Kozyro, to nie jest sztuka kontrowersyjna. To są klasycy polskiej sztuki współczesnej. Rzeczywiście, nie byli prezentowani w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie, ale to nie jest jednoznaczne z tym, że nie mają oni miejsca w sztuce polskiej. Na kontrowersję w naszej galerii jest jeszcze za wcześnie, tak uważam.

- Będzie Pani przygotowywała olsztyńską widownię do „dużych” wystaw?

- Ja chciałabym poszukać tzw. złotego środka. Wiem, że to nie jest proste, bo sztuka jest czymś bardzo pojemnym. Zwłaszcza w XXI wieku. Tym samym, przekonać kogoś, że to jest dzieło sztuki - dzisiaj nie jest trudno. Do sztuki współczesnej potrzeba refleksji i przygotowania - do tego chciałabym przygotować olsztynian. Chcę także robić wystawy i wydarzenia dookoła ich, by tę sztukę przybliżać.

- W takim razie, jak to jest możliwe, że była szefowa warszawskiej „Zachęty”, Anda Rottenberg, nigdy nie słyszała o BWA?


- Mogło tak być. Galeria przez ponad 20 lat pokazywała sztukę, którą w większości, można nazwać zachowawczą. Anda Rottenberg podczas swojego urzędowania, poruszała się w obrębie sztuki awangardowej. Takiej, która przecierała szlaki. Tam nie pojawia się m.in. Jerzy Duda-Gracz, który kilka razy był naszej galerii.

- Pierwszego kwietnia, oficjalnie zasiądzie Pani na fotelu dyrektora Biura Wystaw Artystycznych. Będzie prowadziła Pani podobną politykę do tej, którą prowadziła Krystyna Rutkowska?

- Po pierwsze chcę, żeby galeria robiła własne wystawy. Pragnę też zatrudniać kuratorów w systemach projektowych.

- A będą zmiany kadrowe?

- Nie chciałabym być takim dyrektorem, który zaczyna pracę na tym stanowisku od zwolnień. Galeria ma dobry zespół. Myślę, że to jest kwestia dobrego ułożenia pracy. Wspólnie podołamy nowym wyzwaniom.

- A jak będzie Pani pierwsza wystawiennicza decyzja?

- W kwietniu otwieramy ekspozycję w dużej sali, która była już zakontraktowana w zeszłym roku. Natomiast w małej sali będzie mój pomysł, z bardzo dobrą instalacją (śmiech). Obiecuję też jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz. Chcę wyjść z naszymi działaniami do miasta, w przestrzeń Olsztyna, a takie wydarzenie będzie miało miejsce już w czerwcu.

- Pierwszy kwietnia i Prima Aprilis - wierzy Pani w przesądy?

- Muszę Panu powiedzieć, że ta data mi się bardzo podoba. Myślę, że jest szczęśliwa.

Rozmawiał: Rafał Fidurski

*****

Małgorzata Jackiewicz-Garniec - historyk sztuki, współautorka książki o pałacach i dworach dawnych Prus Wschodnich oraz o zamkach państwa Krzyżackiego. Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Zachęty Sztuk Pięknych.

W BWA od 1 XII 1994 r., początkowo na stanowisku kierownika działu organizacyjnego, od 1 XI 1995 r. na stanowisku specjalisty ds. upowszechnieniowo-programowych.

W ramach pracy zrealizowała wystawy autorskie:

- Antek Grzybek - Passing Time i inne prace, 2005
- Hieronim Skurpski - Opisanie świata - malarstwo, rysunek, grafika, 2004
- Jan Pruski - malarstwo, 2002
- Kazimierz Mikulski - Słuchanie ciszy - Klasycy polskiej sztuki współczesnej, 2000
- Hieronim Skurpski - Moje rysunki - spojrzenie wstecz, 1999
- Marian Bogusz - malarstwo - Klasycy polskiej sztuki współczesnej, 1998
- Mieczysław Wieliczko - fotograficzne 25 lat, 1998
- Cezary Bodzianowski - performance - O sole mio, 1997
- Adam Kurłowicz, Julita Wiench - Po drugiej stronie lustra - wystawa ilustracji, 1996 /1997
- Biżuteria artystyczna Danuty i Michała Kusiorskich, 1996
- Magdalena Łach - malarstwo, 1996

Wspólnie z Grażyną Prusińską, byłam kuratorką wystaw Zachęty:

- 2009 - „MOC SZTUKI. Z kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie”, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn

- 2008 - „Polska sztuka współczesna XX/XXI. Kolekcja Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych”, Reszel - Zamek

- 2007 -„Początek kolekcji c.d.”, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn

- 2006 - „Początek kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych”, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn


REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.