Trzydzieści osiem firm, organizacji i osób odebrało dziś (30.03) zaszczytne certyfikaty przystąpienia do programu społecznego „Filantrop Warmii i Mazur”. To jeden z efektów realizowanego przez kilka miesięcy na terenie Warmii i Mazur projektu „Pomagać innym”, którego formalne zakończenie nastąpiło dziś właśnie w Olsztynie.
„Pomagać innym: potrzebującym, niepełnosprawnym, balansującym na granicy społecznego wykluczenia. Taka pomoc to szlachetny odruch. Ale nadal tylko odruch, a nie przemyślane, zaplanowane działanie” - twierdzą realizatorzy programu: Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie, Polski Związek Niewidomych Okręg Warmińsko-Mazurski i Grupa Olsztyńska Szkoła Biznesu.
-
Celem projektu było uświadomienie przedsiębiorcom, urzędnikom - wszystkim mieszkańcom Warmii i Mazur, że filantropia to zarówno szlachetne działanie na rzecz osób potrzebujących, jak i praktyczna obywatelska aktywność, dzięki której całe grupy obywateli zagrożonych społecznym wykluczeniem otrzymują równe szanse - mówi Tadeusz Milewski, prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, kierownik projektu. -
Oceniam, że cel projektu udało się osiągnąć. Dowodem na to jest te kilkadziesiąt certyfikatów przystąpienia do programu. To „ziarno”, które będzie „kiełkować”. Jestem przekonany, że „owocami tego siewu”, będzie systematycznie wzrastająca na Warmii i Mazurach liczba filantropów, jak również coraz większe darowizny i inna pomoc przekazywane potrzebującym, z których wielu to osoby niepełnosprawne.W ramach projektu m.in. dla potencjalnych filantropów zorganizowano w Olsztynie turniej tenisowy z udziałem Wojciecha Fibaka. Był też turniej golfowy w Naterkach. Ale nie tylko w ten sposób gospodarze projektu przekonywali biznesmenów do filantropii. Podczas I Forum Gospodarczego biznesmeni otrzymali m.in. wiedzę teoretyczną o filantropii. II Forum Gospodarcze skierowane było do drugiej strony - potrzebujących, których reprezentowały organizacje pozarządowe. Przedstawicieli NGO-sów szkolono, m.in. jak w sposób profesjonalny pozyskiwać sponsorów, jak przekonywać dziesiątki tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur, że warto 1% swojego podatku dochodowego przekazać organizacjom pozarządowym.
-
Dzisiejszą konferencją tylko teoretycznie kończymy realizację projektu „Pomagać innym” - mówi Adam Ziomek, dyrektor Grupy OSB. -
Do końca kwietnia w lokalnych mediach prowadzić jeszcze będziemy intensywną kampanię na rzecz przekazywania warmińsko-mazurskim organizacjom pożytku publicznego darowizn z tytułu 1% podatku dochodowego. Niebawem uruchomimy też na stronie internetowej projektu www.filantropia.com.pl bazę danych o podmiotach mogących w jakikolwiek sposób pomóc potrzebującym. Baza ta będzie też zawierała dane o tych, którzy tej pomocy potrzebują. Przez rok administracją tej bazy zajmować się będzie Grupa OSB, potem zadanie to przejmie Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.Organizatorzy projektu wierzą, że dzięki filantropii i promowaniu równości szans, będziemy nowocześniejszym, bardziej dojrzałym oraz świadomym społeczeństwem, w którym aktywność społeczna obywateli będzie rosła - z pożytkiem dla wszystkich.
Honorowy patronat nad projektem „Pomagać innym” sprawowali: Julian Osiecki, przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego i ks. abp senior Edmund Piszcz.
Z D J Ę C I A
F I L M Y