Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:23 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2010-03-28 23:54 | Rozmiar tekstu: A A A
Mazury Cud Natury

Pilnują pokoju na Bałkanach i... promują Mazury!

Olsztyn24
Pilnują pokoju na Bałkanach i promują Mazury (źródło: http://jeziora.warmia.mazury.pl)

Żołnierze 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, wchodzącej w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej - główny komponent XXII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR - od miesiąca stacjonują w bazie w Kosowie. Od kilku dni żołnierze z Województwa Warmińsko-Mazurskiego promują wśród amerykańskich żołnierzy akcję „Mazury Cud Natury” w ramach światowego konkursu szwajcarskiej Fundacji „New7Wonders” na 7 Nowych Cudów Natury.

Żołnierze zapraszają swoich kolegów jednak nie tylko do głosowania na jedynego polskiego kandydata w konkursie, ale także do skorzystania z możliwości odwiedzenia Mazur podczas przyznawanych przepustek do innych krajów Europy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, żołnierzy w Kosowie ma odwiedzić w poniedziałek (29.03) Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu RP oraz (od 27 marca) kandydat na Prezydenta RP.

Za pośrednictwem dowódcy Międzynarodowej Grupy Bojowej Wschód generała Alana Dohrmanna, zdający obowiązki dowódca PKW KFOR ppłk Cezary Pacewicz przekazał 27 marca 2010 roku sztandar POLUKRBAT obejmującemu obowiązki dowódcy XXII zmiany PKW ppłk Dariuszowi Kosowskiemu.

W uroczystości udział wzięli także: konsul polski w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii Sławomir Łuczak, delegacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, wchodzącej w skład sił EULEX, dowodzonej przez inspektora Cezarego Lubę, dyrektor Oddziału Serbskiego Czerwonego Krzyża w gminie Strpce Vanja Puzic, delegacja żołnierzy z Międzynarodowej Grupy Bojowej Wschód oraz polscy przedstawiciele Kwatery Głównej KFOR w Prisztinie.
R E K L A M A
Po podpisaniu protokołu przekazania obowiązków parafowanego przez obecnego na uroczystości zastępcę Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych gen. dyw. Jerzego Michałowskiego, okolicznościowe przemówienia wygłosili: dowódca Międzynarodowej Grupy Bojowej Wschód generał Alan Dohrmann, dowódca XXI Zmiany PKW KFOR podpułkownik Cezary Pacewicz oraz dowódca XXII zmiany PKW KFOR ppłk Dariusz Kosowski.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

******

Polski Kontyngent Wojskowy KFOR

Pełna nazwa: Polski Kontyngent Wojskowy w Siłach Międzynarodowych w Kosowie w Republice Serbii, byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i Republice Albanii oraz w Bośni i Hercegowinie.

Udział Sił Zbrojnych RP w operacji „Joint Guardian” - operacja NATO w Kosowie - zapoczątkowali, na przełomie czerwca i lipca 1999 r., żołnierze 18. batalionu desantowo-szturmowego. Od 15 lipca 2000 r. w misji uczestniczył Polsko-Ukraiński Batalion (POLUKRBAT). Inicjatywa użycia POLUKRBAT w operacji pokojowej w Kosowie została wysunięta przez Ministra Obrony Ukrainy gen. armii Aleksandra Kuźmiuka w czerwcu 1999 r. Podstawą tworzenia i funkcjonowania Polsko-Ukraińskiego Batalionu w Siłach Międzynarodowych jest Umowa między Rzeczypospolitą Polską a Ukrainą w sprawie tworzenia wspólnej jednostki wojskowej do udziału w międzynarodowych operacjach pokojowych i humanitarnych pod egidą międzynarodowych organizacji, podpisana przez ministrów obrony Polski i Ukrainy 26 listopada 1997r.

Organizacja PKW KFOR

Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) KFOR wchodzi w skład Międzynarodowych Sił Zadaniowych Wschód (Multinational Task Forces - East MNTF-E), które oprócz jednostki polskiej tworzą pododdziały amerykańskie oraz batalion grecki - zachodzi tu relacja tzw. dowodzenia operacyjnego. Dowodzenie pozaoperacyjne sprawuje Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych. Oprócz wspomnianych Międzynarodowych Sił Zadaniowych Wschód w Kosowie, zgodnie z obowiązującym podziałem odpowiedzialności, operują ponadto: Międzynarodowe Siły Zadaniowe Południe, Zachód, Północ i Centrum 6. W okresie swego funkcjonowania PKW KFOR kilkakrotnie zmieniał swą strukturę stosownie do zmieniającej się sytuacji polityczno-militarnej w Kosowie oraz przeobrażeń jakie zachodziły w siłach KFOR. Od sierpnia 2006 r. kontyngent stacjonuje w Camp BONDSTEEL.

Żołnierze polscy pełnią także służbę w Kwaterze Głównej KFOR (w Prisztinie).

Zadania i formy działalności kontyngentu

* W ramach działalności operacyjnej PKW KFOR realizuje zadania polegające na monitorowaniu przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych
* w celu stworzenia warunków bezpiecznej egzystencji oraz normalizacji sytuacji w rejonie odpowiedzialności.

Główny wysiłek PKW skupiony jest na przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości, przemytowi, korupcji oraz na wspieraniu władz lokalnych i organów porządkowych w utrzymywaniu porządku i bezpieczeństwa.

Do najważniejszych zadań mandatowych należy:

* monitorowanie sytuacji w pasie przygranicznym z FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia);
* zapewnienie bezpieczeństwa na głównych drogach;
* prowadzenie patroli z zadaniem demonstrowania obecności militarnej wojsk KFOR;
* organizowanie tymczasowych posterunków kontrolnych, celem przeciwdziałania działalności przestępczej i kryminalnej w strefie odpowiedzialności batalionu;
* wspieranie pomocy humanitarnej;
* zabezpieczenie ewakuacji członków organizacji rządowych i pozarządowych w wypadku eskalacji zagrożenia.

Wymienione zadania realizowane są poprzez:

* prowadzenie codziennych rutynowych patroli;
* organizowanie patroli doraźnych - zgodnie z potrzebami wynikającymi z danych rozpoznawczych i bieżącej oceny sytuacji;
* uczestnictwo we wspólnych patrolach z KPS, FBP, KPS BP8;
* utrzymywanie stałego posterunku obserwacyjnego w m. DRAJKOVCE
* (na granicy multietnicznej pomiędzy K-Serbami i K-Albańczykami); utrzymywanie Sił Szybkiego Reagowania (QRF - Quick Reaction Force) w gotowości do działania w strefie odpowiedzialności batalionu oraz Sił Natychmiastowej Odpowiedzi (RRF - Rapid Response Force) w gotowości do działania w strefie Międzynarodowych Sił Zadaniowych Wschód, a także udział w operacjach prowadzonych samodzielnie siłami batalionu lub w ramach Międzynarodowych Sił Zadaniowych Wschód.

Ponadto realizowane są zadania patroli EOD (Explosive Ordnance Disposal) w zakresie usuwania niewybuchów i niewypałów, min oraz związanych z prowadzeniem przeszukań i rozminowania rejonów niebezpiecznych.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.