Zakończyło się 2. konwersatorium z cyklu „Warmia i Mazury: Innowacje - Kultura - Kapitał Społeczny”. W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odbyła się dziś (25.03) konferencja poświęcona tej tematyce. Organizatorem dyskusji było Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w naszym mieście.
Problem, przed którym stanęli uczestnicy konferencji to „Pamięć historyczna, a tożsamość kulturowa Warmii i Mazur”.
-
W jego rozwiązaniu pomoże współpraca mniejszości etnicznych z samorządami - uważa zastępca dyrektora CEiIK-u, Marcin Kapłon. -
Te pierwsze są dzisiaj zdezintegrowane - dodaje.
Od 2008 r. placówka przy Parkowej 1 w Olsztynie współpracuje z Collegium Civitas przy okazji projektu „Wzmocnienie społeczno-obywatelskich umiejętności starszych kobiet w wioskach wielokulturowych w Północno-Wschodniej Polsce”.
- Program ten nawiązuje do naszej współpracy m.in. z olsztyńskim Stowarzyszeniem „Tratwa” - mówi dr Barbara Markowska z Collegium Civitas. -
Zbadaliśmy w jaki sposób budowanie pamięci i aktywizowanie praktyk w życiu społecznym może przełożyć się na wzrost integracji społecznej - dodaje.
W konferencji udział wzięli m.in. profesor z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Andrzej Sakson, socjolog z Collegium Civitas, poeta oraz krytyk literacki, Kazimierz Brakoniecki oraz historyk, prezes Stowarzyszenia „Tratwa”, Ryszard Michalski.
Program realizowany jest ze środków Trust for Civil Society in Eastern Europe, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Orange, Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gminy Miasta Ełk, Starostwa Powiatowego w Ełku oraz Gminy Stare Juchy.
Z D J Ę C I A