O wykorzystaniu internetu do walki z przemocą mówiono dziś (25.03) w olsztyńskim ratuszu (fot. patpul)
Władze Olsztyna biorą się za walkę ze szkolną agresją. Na stronach ratusza są materiały, którymi uczniowie, ich rodzice i nauczyciele mogą się posiłkować przy przeciwstawianiu się niechcianym zachowaniom. Pomóc młodzieży chcą też specjaliści.
Kilkanaście stron tekstu, poradniki, wskazówki - wszystko to można znaleźć na internetowej witrynie magistratu. Młodzież może zapoznać się z opiniami specjalistów, jak zachowywać się w sieci, domu, szkole, na podwórku, by spędzać czas bezpiecznie. Także rodzice i nauczyciele nie pozostają bez wsparcia.
-
Wielokrotnie docierały do nas informacje o fali agresji - tłumaczy ideę zastępca prezydenta Olsztyna, Jerzy Szmit. -
Przemoc dotyczy zarówno szkoły, domu, podwórka, jak i Internetu. Zaczęliśmy się jak temu zaradzić. Ustaliliśmy, że najważniejszym narzędziem do komunikacji jest globalna sieć. Najważniejszym wyzwaniem jest jednak, żeby zgłoszenia nie trafiały w próżnię.I nie powinny. Każdy, kto potrzebuje pomocy, będzie mógł opisać swój problem w specjalnym, anonimowym formularzu i przesłać ekspertom. Pedagodzy, psychologowie, przedstawiciele Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień i policjanci czekają na zgłoszenia.
-
Są grupy tematów, które się powtarzają i powtarzać będą - przyznaje Magdalena Kulmaczewska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie. -
Najważniejsze z nich to przemoc rówieśnicza, zaburzenia zachowania, wynikające z nawyków, wychowania. Czasami dziecko nie wie, czy to, co myśli, robi, mówi, jest właściwe czy nie. Odpowiedź, jaką przygotujemy, będzie rzeczowa, na odpowiednim poziomie, wskażemy też, gdzie szukać pomocy.Specjaliści nie wykluczają, że przy bardziej złożonych problemach będą konsultacje w szerszym gronie.
-
Jeśli będzie konieczność, będziemy interweniować, poza tym służymy poradą prawną - mówi mł. asp. Beata Bekulard z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
Tak jak uczniowie i ich rodzice, tak wsparcia potrzebują bez wątpienia nauczyciele.
-
Muszą zdać sobie sprawę, że sami z przemocą sobie nie poradzą - przekonuje dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Zbigniew Gontarz. -
Tylko kompleksowe poczynania ludzi z różnych instytucji mogą dać opór temu, co się trzeba określić w życiu społecznym chwastem. Mam nadzieję, że będzie to system, a nie krótkotrwałe działanie. Niewykluczone, że miejskie władze pójdą krok dalej. Urząd Kontroli Elektronicznej namawia, aby olsztyńskie szkoły przyłączyły się do ogólnopolskich akcji, jak „Szkoła Bezpiecznego Internetu” Fundacji Kidprotect.
-
Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana, dalsze działania będą dwuetapowe - informuje Waldemar Zwierko z UKE. -
Podstawą jest przyłączenie się do programów działających na terenie całej Polski, szkolenia dla służb mundurowych i nauczycieli. Później będzie czas na spotkania z uczniami, ich rodzicami, odpowiednie wyposażenie pracowni informatycznych. Jeżeli wszystkie olszyńskie placówki zaakceptowałyby działanie, byłby to ewenement na skalę kraju.Niewykluczone, że tak będzie już na początku następnego roku szkolnego.
Instytucje, które przyłączyły się do ratuszowej inicjatywy, robą to nieodpłatnie. Programowi można przyjrzeć się na stronie www.lsztyn.eu w zakładce „Edukacja”.