Wernisaże w olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych odbywają się co kilka tygodni. Ale takiego jak dzisiejszy (18.03) nie było od 27. lat! Dzisiaj bowiem oprócz otwarcia dwóch nowych wystaw, miłośnicy sztuki i przyjaciele żegnali uroczyście Krystynę Rutkowską, dyrektora BWA, która po 27. latach kierowania tą placówką odchodzi na emeryturę.
- Moją pracę traktowałam bardzo serio, z wielkim poświęceniem, oddałam jej całą siebie i wszystkie swoje siły - powiedziała Krystyna Rutkowska, gdy jasne się stało, że dzisiejszy wieczór nie ograniczy się tylko do otwarcia wystaw. -
Mam nadzieję, że z tej pracy mieliście Państwo jakiś pożytek, bo starałam się o wystawy interesujące, o wystawy znakomite. Takowe tu były. Przyjeżdżali do BWA artyści z tzw. górnej półki, i z Polski, i zza granicy. Potem byli naszymi ambasadorami, ambasadorami naszej galerii, ambasadorami Olsztyna. I nieprawdą jest, co opowiada, na przykład, pan Rytczak (dyrektor wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta w Olsztynie - przyp. red.)
że Galeria nie była wizytówką miasta, bo na pewno nią była.-
Zostawiam Galerię w bardzo dobrej kondycji, z dobrą marką, ze świetnie zorganizowanym warsztatem pracy - mówiła dalej Krystyna Rutkowska. -
A wszystkim malkontentom mogę powiedzieć, że się bardzo mylą, bo są to malkontenci, którzy tu, niestety, nie bywają! Bywa...Potem były podziękowania i życzenia na „nową drogę życia” od prezydenta Piotra Grzymowicza, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Waldemara Żakowskiego, radnych Konrada Lenkiewicza, Bożeny Marcinkowskiej, Ewy Zakrzewskiej i Elżbiety Fabisiak, przedstawicieli środowisk artystycznych Olsztyna, przyjaciół i bywalców BWA. Na koniec zebrani odśpiewali Krystynie Rutkowskiej „Sto Lat”.
Zanim jednak doszło do tego uroczystego wydarzenia, Krystyna Rutkowska, po raz ostatni jako dyrektor BWA, otworzyła dwie nowe wystawy: batiku i malarstwa.
Wystawę „BATIK - koncepcje, kondycje” ulokowano w sali dużej BWA. Prace na wystawę udostępniło sześcioro artystów tworzących w technice batiku, starej technice malarskiej polegającej na wielokrotnym nakładaniu gorącego wosku, kąpieli w barwnikach i suszeniu, czy prasowaniu. Najczęściej podłożem batiku jest bawełniana tkanina. Swoją twórczość w dziedzinie batiku zaprezentowały na wystawie dwaj artyści z Niemiec: Joachim Blank i Peter Wegner, Adrianna Błaszczyk-Zych z Łodzi, Dorota Wielkosielec z Warszawy oraz dwie artystki związane z olsztyńskim środowiskiem artystycznym; Iwona Bolińska-Walendzik i Katarzyna Wolicka.
W sali kameralnej BWA umieszczono wystawę malarstwa Stefana Bohdana Jankowskiego (1916-2003) ze zbiorów BWA, bowiem artysta w 1996 roku podarował swoją spuściznę artystyczną olsztyńskiemu BWA.
Stefan B. Jankowski urodził się na południowo-wschodnich Kresach Polski, brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, przebywał w obozach jenieckich, po wojnie wrócił do Polski, ale w 1948 roku zbiegł do Strefy Brytyjskiej i pozostał już w Niemczech.
Ukończył kursy grafiki użytkowej w Wuppertalu, był członkiem grupy artystycznej „Baukreis” i stowarzyszenia artystów „Malkasten” w Dusseldorfie, wielokrotnie zdobywał nagrody za plakaty, pracował jako projektant grafiki wydawniczej. Podarowany BWA zbiór to duży zespół prac malowanych na papierze, akrylami, akwarelami, tuszem, pastelami, czarnymi markerami. To głównie pejzaże z licznych podróży artysty do Włoch, Grecji, Francji, a także sceny rodzajowe, np piękny cykl akwarel „Polowanie na wilki” czy ilustracje do opery „Don Giovanni”.
Obydwie wystawy czynne będą do 25 kwietnia, codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 10.00 - 17.00.
Z D J Ę C I A
F I L M Y